Powstał projekt nowelizacji, który ma wyeliminować przypadki nabywania prawa do świadczeń przez osoby, które wywołały przestępstwem umyślnym okoliczności powstania tego prawa. Dnia 4 lutego 2011 r. projekt skierowano do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewiduje wprowadzenie zasady, zgodnie z którą osoba, która wywołała przestępstwem umyślnym, okoliczności uzasadniające powstanie prawa do świadczeń, nabywa to prawo tylko wtedy, gdy nie narusza to zasad współżycia społecznego, w szczególności społecznego poczucia sprawiedliwości.

Powrót do dawnych rozwiązań

Taka regulacja już obowiązywała do 1998 roku pod rządami poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. W obecnym stanie prawnym nie ma żadnej regulacji na tę okoliczność, co może prowadzić do tego, że dana osoba, po doprowadzeniu swoim działaniem do pozbawienia życia członka rodziny, pobiera po jego śmierci np. rentę rodzinną. Senat, proponuje więc w tym zakresie powrót do stanu sprzed reformy ubezpieczeń społecznych poprzez wprowadzenie regulacji, które eliminują przypadki nabywania prawa do świadczeń przez osoby, które wywołały przestępstwem umyślnym okoliczności powstania tego prawa. Modyfikacja Senatu w odniesieniu do regulacji sprzed 1998 roku jest taka, że projektowane regulacje przewidują wymóg skazania prawomocnym wyrokiem za dane przestępstwo, oraz respektując zasadę równego traktowania wszystkich ubezpieczonych, dotyczą nie tylko tzw. powszechnego systemu emerytalnego, lecz także rolniczego.

Z uzasadnienia projektu

Projekt nie przewiduje pozbawienia praw do świadczeń osób, które dokonały samouszkodzenia podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Projektodawcy uznali, że z punktu widzenia prawa brak jest podstaw do odmówienia renty osobie, która przyczyniła się do utraty zdrowia w stopniu ograniczającym zdolność do pracy, a uznanie samookaleczenia w warunkach pozbawienia wolności może narażać na zarzut nierównego traktowania w stosunku do ubezpieczonych, którzy w innych okolicznościach i w inny sposób doprowadzili się do naruszenia sprawności organizmu.

Roma Opoka

Zobacz także:

Organizacje prawnicze krytycznie o projekcie nowelizacji ustroju sądów powszechnych

Emeryci i renciści będą chronieni przed komornikiem