W dniu 1 marca 2011 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone pytania prawne Sądu Okręgowego w Opolu III Wydział Karny dotyczące ograniczenia możliwości dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia przez osoby represjonowane.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności: art. 8 ust. 1a i ust. 1d ustawy z dnia 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego w zakresie, w jakim ogranicza osobom represjonowanym możliwość dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień jedynie na jednej podstawie nadto jedynie do łącznej kwoty 25.000 złotych z art. 32 ust. 1, art. 64 ust. 2, art. 77 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 i art. 2 konstytucji.
Sąd pytający zawiesił toczące się przed nim postępowania o uznanie za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego do czasu wydania wyroku przez TK. Zgodnie z kwestionowanym artykułem osobie, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia albo wydano decyzję o internowaniu w związku z wprowadzeniem stanu wojennego przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, które wynikły z wykonania orzeczenia albo decyzji. Uprawnienie to ulega ograniczeniom.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie nie może łącznie przekraczać kwoty 25 tys. zł. Zdaniem sądu pytającego kwestionowany artykuł ustawy w zakresie w jakim osobom represjonowanym z powodu działalności mającej miejsce po 31 grudnia 1956 r. ogranicza możliwość dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia tylko do jednej podstawy spośród wymienionych w art. 8 ust.1 nasuwa wątpliwości, co do zgodności z podstawowymi zasadami konstytucyjnymi. U osób wielokrotnie represjonowanych, które doznały szkód i krzywd w rozmiarach przekraczających wartość 25 tys. zł. może powstać przekonanie, że ustawodawca nie realizuje m.in. zasady sprawiedliwości społecznej, a także prawa do sądowego dochodzenia naruszenia praw i wolności.
Rozprawie będzie przewodniczyła sędzia TK Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, sprawozdawcą będzie prezes TK Andrzej Rzepliński

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK w sprawie nadania mocy dokumentu urzędowego wyciągom z ksiąg rachunkowych banku

Wynik konsultacji społecznych w sprawie reformy sądownictwa powszechnego