Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć EURO 2012 oraz z wykonanych działań dotyczących realizacji przygotowań Polski do finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 (styczeń 2009 r. – czerwiec 2009 r.), przedłożony przez ministra sportu i turystyki.

Głównym celem na I połowę 2009 r. było zakończenie procedur przetargowych oraz rozpoczęcie realizacji sześciu inwestycji stadionowych. Zadania te zostały zrealizowane zgodnie z przyjętymi harmonogramami – inwestorzy w sześciu miastach, gospodarzach Euro 2012, podpisali umowy z generalnymi wykonawcami na realizację budowy lub modernizacji stadionów.
Na spotkaniu Komitetu Sterującego UEFA w Nyon, 28 stycznia 2009 r., oceniono stan przygotowań Polski i Ukrainy do EURO 2012, w tym także sytuację finansową obu krajów. Stan przygotowań Polski do mistrzostw oceniono jako właściwy, zwracając szczególną uwagę na konieczność terminowego zakończenia budowy stadionu w Warszawie.
W trakcie posiedzenia Komitetu Wykonawczego w Bukareszcie, 13 maja 2009 r., UEFA oceniła stan przygotowań do mistrzostw w zakresie infrastruktury. Komitet, pozytywnie oceniając stan przygotowań we wszystkich polskich miastach-gospodarzach, potwierdził wybór czterech z nich, które zostały zgłoszone w dokumentacji ofertowej z 2007 r. Są to: Warszawa, Gdańsk, Poznań i Wrocław. W stosunku do miast ukraińskich, Komitet potwierdził, że Kijów posiada status miasta gospodarza Euro 2012 dla meczów fazy grupowej, meczu ćwierćfinałowego oraz półfinału rozgrywek. Kijów nie otrzymał jeszcze potwierdzenia statusu dla meczu finałowego. Pozostałe miasta ukraińskie nie uzyskały potwierdzenia statusu miasta-gospodarza Euro 2012 na tym etapie przygotowań.
Głównymi celami związanymi z budową stadionów w II półroczu 2009 r. są:
-Realizacja inwestycji stadionowych prowadzonych zgodnie z harmonogramem. Uzgodnienie formuły i planu działania z miastami gospodarzami Euro 2012 (aktualizacja wymogów i harmonogramu prac).
-Uzyskanie od UEFA listy wymogów Overlay oraz harmonogramu wdrożenia do końca grudnia 2009 r. Harmonogram wdrażania wymogów oraz ich zakres ułatwi prawidłowe i ekonomiczne zarządzanie budową stadionów oraz odpowiednie dostosowanie ich do infrastruktury dostarczanej przez UEFA na czas mistrzostw.
-Do końca 2009 r. przygotowane zostaną plany zarządzania stadionami po UEFA EURO 2012, z uwzględnieniem struktury zarządczej obiektu, harmonogramu wyboru operatora oraz wstępnym biznesplanem.
Najważniejszym zadaniem na 2009 r. jest bardzo szczegółowe zaplanowanie i opracowanie działań w dziedzinie organizacji turnieju (obszar pozasportowy), aby prowadzić efektywne działania do 2012 r. W celu osiągnięcia efektu synergii, szczególnie ważne będzie współdziałanie polskich podmiotów samorządowych, miast-gospodarzy i rządu oraz doprecyzowanie zapisów umów podpisanych w latach 2006-2007 z UEFA. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja kosztów i zorganizowanie turnieju nie tylko pod względem sportowym i organizacyjnym, ale również biznesowym.
Działania prowadzone we współpracy z miastami-gospodarzami Euro 2012 koncentrują się również na tym, jak zbudowana infrastruktura służyć będzie społeczeństwu po 2012 r.
KPRM/AS
Zobacz także: