statystyki

Raport na temat stanu korupcji w Polsce

23.02.2009, 07:24; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16

Grupa Państw Przeciwko Korupcji Rady Europy (GRECO) opublikowała Raport z Trzeciej Rundy Ewaluacyjnej Polski, dotyczących dwóch tematów: kryminalizacji korupcji oraz przejrzystości finansowania partii politycznych.

Odnośnie kryminalizacji GRECO stwierdza, że generalnie ustawodawstwo polskie zgodne jest z Prawnokarną Konwencją o Korupcji Rady Europy oraz jej Protokołem Dodatkowym. GRECO przyjmuje do wiadomości podejmowane działania ustawodawcze, w tym niedawne nowelizacje dotyczące łapówkarstwa w sektorze prywatnym. GRECO zwraca się do Polski z apelem wzywając do podjęcia działań na rzecz wyeliminowania szeregu niedostatków występujących w obecnym prawodawstwie, w tym między innymi w zakresie możliwości orzekania w sprawach o korupcję przez sędziów zagranicznych zgodnie z definicją podaną w Protokole Dodatkowym do Konwencji, a także jurysdykcji w przypadku przestępstw korupcji popełnionych zagranicą, jak też potencjalnego nadużywania przez obronę instrumentu tzw. „wyrażania żalu” (effective regret), kiedy to sprawca zgłasza informację o przestępstwie po jego popełnieniu. Ponadto, należy podjąć dalsze wysiłki w celu znaczącego zmniejszenia częstotliwości występowania przypadków korupcji w Polsce, szczególnie w świetle pojawiania się nowych rodzajów tego przestępstwa, które zostały ostatnio przez władze zidentyfikowane w takich obszarach jak sport i sektor prywatny, a w których to przeprowadzono do tej pory zaledwie kilka dochodzeń. Odnośnie finansowania partii politycznych istniejące ramy prawne i instytucjonalne są dobrze rozwinięte i w dużej mierze zgodne z Zaleceniem Komitetu Ministrów Rady Europy Rec(2003)4 w sprawie wspólnych zasad przeciw korupcji w finansowaniu partii politycznych i kampanii wyborczych. Niemniej wydaje się, że system finansowania podmiotów politycznych nie posiada solidnego i proaktywnego monitoringu, który wykraczałby poza jedynie formalną analizą przedłożonych informacji. Państwowa Komisja Wyborcza wyraźnie wymaga zwiększenia uprawnień i poziomu finansowania w celu wykrywania nielegalnych praktyk i zjawisk omijania zasad przejrzystości. Ponadto, obecne ustawodawstwo winno być w niektórych obszarach znowelizowane. Celem nowelizacji powinno być zwiększenie poziomu wymagań dotyczących ujawniania informacji oraz harmonizacja prawa wyborczego dotyczącego urzędu prezydenta państwa ze standardami wynikającymi z innych istniejących ordynacji wyborczych. Cały raport zawiera 13 zaleceń dla Polski. GRECO dokona oceny procesu wdrażania tych zaleceń w drugiej połowie 2010 roku według własnej procedury oceny zbieżności.


Pozostało jeszcze 2% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane