Spór dotyczy uchwały wspólnoty mieszkaniowej na skutek, której zainstalowano baner reklamowy całkowicie zasłaniający wszystkie okna mieszkania jednej z mieszkanek.

Sprawa objęta jest Programem Spraw Precedensowych Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Pozew o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej złożony został przez działającego pro bono radcę prawnego Artura Sidora. Na skutek tej uchwały zainstalowano baner reklamowy całkowicie zasłaniający wszystkie okna mieszkania kobiety . Rozstrzygnięcie w tej sprawie może mieć miejsce znaczenie dla wielu osób, mieszkających szczególnie w dużych miastach, gdzie coraz popularniejsze stało się instalowanie reklam w sposób mogący godzić w prawo do własności i prawo do prywatności.

Argumenty pozwu

W pozwie stwierdza się, że podjęcie uchwały, jak i stan powstały na skutek jej wykonania są niezgodne z przepisami prawa oraz naruszają uzasadnione interesy Małgorzaty F. Po pierwsze, wspólnota mieszkaniowa do dnia dzisiejszego nie zawiadomiła powoda o podjęciu uchwały, co jest obligatoryjne w przypadku uchwał podejmowanych w trybie indywidualnego zbierania głosów. Następnie, pogorszenie warunków mieszkaniowych powstałych na skutek zawieszenia reklamy powoduje stan niezgodny z § 13 pkt 1 oraz § 60 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 02.75.690). Ponadto, naruszony został art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w aspekcie prawa do poszanowania mieszkania. W pozwie wskazano także na istnienie innych sposobów pozyskiwania środków finansowych na remont budynku.

HFPCz/KR