Skuteczne rozwiązywanie sporów z przedsiębiorcą oraz poprawa bezpieczeństwa nabywanych produktów to główne priorytety działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czasie prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Niskie zaufanie do zagranicznych zakupów, różny zakres ochrony konsumentów w krajach Unii Europejskiej, brak wiedzy o przepisach obowiązujących w innych państwach to w opinii UOKiK główne przyczyny zniechęcające konsumentów do kupowania poza granicami kraju. Dlatego jednym z priorytetów podczas prezydencji Polski będzie wzmocnienie pozycji słabszych uczestników rynku, zwłaszcza tych kupujących w sieci i poza lokalem przedsiębiorstwa- informuje UOKiK.

W dniu 1 lipca 2011 roku Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Oznacza to m.in., że będzie przewodniczyła pracom Rady UE, reprezentowała Radę przed Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim oraz stanie się gospodarzem większości unijnych wydarzeń. Jest to także okazja do przedstawienia priorytetów polityki dotyczącej ochrony konsumentów.

Zobacz: MS:Ochrona praw obywateli UE jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji

Alternatywne metody rozwiązywania sporów

Jest to tania i skuteczna metoda dochodzenia praw, zdecydowanie krótsza niż postępowanie przed sądem powszechnym. Niestety, spotyka się wciąż z małym zainteresowaniem konsumentów, którzy rezygnują z egzekwowania praw i przedsiębiorców którzy wyrażają zgody na polubowną formę rozwiązania sporu. Prezydencja rozpocznie prace dotyczące aktu prawnego w sprawie stosowania alternatywnych mechanizmów rozwiązywania sporów.

Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży wakacji i wycieczek

Będzie stanowić rozszerzenie podstawowej ochrony prawnej zagwarantowanej przez dyrektywę z 1990 roku, która jednak obecnie nie odpowiada realiom rynku. 20 lat temu najbardziej popularnym rodzajem wakacji był dwutygodniowy wypoczynek rezerwowany w biurze podróży. Obecnie taka forma ustąpiła miejsca tzw. pakietom dynamicznym – czyli pakietom, które klienci tworzą sami, często on-line. UOKiK podkreśla, iż konieczne jest zmodernizowanie przepisów dyrektywy, usunięcie luk prawnych, niespójności, uproszenie już istniejących regulacji. Prezydencja będzie dążyć do rozpoczęcia prac na przeglądem tekstu dyrektywy.

Dyrektywa w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów

Prace będą polegać na uproszczeniu i ulepszeniu istniejącego systemu nadzoru rynku tak, aby konsumenci mieli pewność, że kupowane przez nich produkty są bezpieczne niezależnie od kraju pochodzenia. Celem prac jest także zapewnienie skuteczniejszego systemu nadzoru rynku w UE, monitoring wypadków i urazów spowodowanych przez produkty. Nowe rozwiązania umożliwią organom działanie w warunkach coraz szybszego postępu technologicznego, który z jednej strony zapewnia coraz bogatszą ofertę rynkową, a z drugiej – stwarza zagrożenia związane z coraz to nowszymi materiałami czy substancjami użytymi do produkcji towarów.

Strategia Polityki Konsumenckiej 2014-2020

Podczas polskiej Prezydencji planowane jest rozpoczęcie prac nad nowym dokumentem, który określi wyzwania UE w zakresie ochrony konsumentów i konieczne zmiany legislacyjne.

W drugiej połowie roku zostanie także formalnie przyjęta dyrektywa o prawach konsumentów – projekt niedawno został przegłosowany w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego. Przepisy dotyczą umów zawieranych na odległość. Zakładają m.in. możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni w każdym kraju UE. Ponadto, zgodnie z projektem, przedsiębiorca nie będzie mógł obciążyć konsumenta dodatkowymi kosztami za użycie karty kredytowej np. w momencie zakupu biletów lotniczych przez Internet.

Zobacz: Europejskie prawo kontraktów jednym z priorytetów polskiej prezydencji

Poza działaniami legislacyjnymi, Urząd zorganizuje także spotkanie szefów europejskich urzędów antymonopolowych oraz Europejski Dzień Konkurencji i Konsumentów.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

MS o priorytetach polskiej Prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości

Priorytety polskiej Prezydencji na posiedzeniu Rady Gabinetowej