Z raportu NIK wynika, że przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne używają przestarzałych i awaryjnych urządzeń, przez co marnują wyprodukowaną przez siebie wodę, co ma wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez odbiorców.

Na wysokość cen i opłat za wodę ponoszonych przez odbiorców mają wpływ m.in. straty wody w sieciach wodociągowych, w głównej mierze spowodowane awariami. NIK ustaliła, że w badanych przedsiębiorstwach wyprodukowano i zakupiono prawie 72 mln m³ wody, z czego zmarnowało się ok. 19 mln m³.

Zobacz: NIK skontrolował dostęp do zbiorników wodnych

Ponadto przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne co roku powinny rzetelnie określać taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Jak ustaliła Najwyższa Izba Kontroli, 36 proc. skontrolowanych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w latach 2008-2010 nie sporządziło wniosków o zatwierdzenie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. W konsekwencji przez lata stosowane były taryfy niezaktualizowane. Nierzetelne sporządzenie taryf przekładało się bezpośrednio na wysokość wpływów uzyskiwanych ze sprzedaży wody i odprowadzania ścieków. Powstałe straty gminy musiały pokryć dochodami z innych źródeł.

Zobacz: Kontrole NIK w 2012 roku

Kontrolerzy NIK ustalili także, że w 12 na 14 gmin wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie weryfikowali informacji o kosztach ponoszonych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, przedstawianych we wnioskach o zatwierdzanie taryf.

Kontrolerzy nie mieli zastrzeżeń do jakości wody dostarczanej odbiorcom.

PS/źródło:NIK

Zobacz także:

NIK: Przewóz towarów niebezpiecznych nie jest prawidłowo nadzorowany

NIK pozytywnie ocenia pomoc udzieloną powodzianom