W opinii PKPP Lewiatan jednolity patent europejski będzie realnym zagrożeniem dla polskich firm, a korzyści z wprowadzenia takiego rozwiązania odniosą jedynie innowacyjne firmy z bogatych krajów- ocenia.

Zaproponowana przez Komisję Europejską harmonizacja zakłada, że patent ma być zgłoszony w języku angielskim, niemieckim lub francuskim. W opinii Lewiatana dla polskich przedsiębiorstw koszty tłumaczeń mogą się okazać zbyt wysokie. W związku z powyższym Lewiatan opowiada się jednoznacznie za przyjęciem jednego oficjalnego języka dla patentu UE, którym miałby zostać język angielski. Takie rozwiązanie, w największym stopniu redukowałoby koszty tłumaczenia oraz zapewniłoby minimum ochrony prawnej dla polskich przedsiębiorców.

Zobacz: BCC chce liberalizacji prawa gospodarczego

Zaproponowane przez KE rozwiązania zakładają, że patent zgłoszony gdziekolwiek w Europie ma automatycznie obowiązywać we wszystkich państwach. A to oznacza, że każda firma w Polsce, zanim zacznie produkcję, będzie musiała sprawdzić, czy jakiś produkt nie został zgłoszony gdzie indziej. Jeśli zaś zostanie oskarżona o naruszenie patentu, rozprawa będzie toczyła się poza naszym krajem.

Zobacz: Strategia Komisji Europejskiej odnośnie praw własności intelektualnej

Wątpliwości PKPP Lewiatan budzi także projekt porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego. Podnoszone są zarówno zarzuty natury konstytucyjnej, jak i dotyczące sposobu zabezpieczenia prawa do należytego procesu cywilnego oraz kosztów dla polskiego przedsiębiorcy prowadzenia procesu za granicą, w obcym języku i przy pomocy zagranicznych pełnomocników.

W ocenie Lewiatana zaproponowane rozwiązania mogą wykluczyć polskie przedsiębiorstwa z europejskiego systemu patentowego, co zahamuje rozwój innowacji w Polsce i stworzy kolejną barierę na rynku wewnętrznym.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

BCC: Jednolity Sąd Patentowy problemem dla polskich przedsiębiorców

Pakiet patentowy jest niekorzystny dla Polski