W dniu 28 stycznia 2010 roku w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Popowie odbyła się konferencja organizowana przez Centralny Zarząd Służby Więziennej "Współpraca instytucji wymiaru sprawiedliwości w zakresie ograniczenia przeludnienia w jednostkach penitencjarnych".


W konferencji udział wzięli: Stanisław Chmielewski - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Piotr Kluz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, płk Kajetan Dubiel - dyrektor generalny Służby Więziennej, Mirosław Przybylski - dyrektor Departamentu Wykonywania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej, dyrektorzy okręgowi Służby Więziennej, dyrektorzy przedsiębiorstw przywięziennych i gospodarstw pomocniczych oraz sędziowie penitencjarni.


Główne tematy konferencji, to: nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego, problematyka warunkowych przedterminowych zwolnień a przeludnienie więzień oraz wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.


Na dzień 25 stycznia 2010 r. w jednostkach penitencjarnych przebywało 84 816 osadzonych. Utrzymujący się na wysokim poziomie stan zaludnienia większości jednostek penitencjarnych w kraju powoduje m.in. brak zachowania ustawowej normy 3 m dla 2312 osadzonych, trudności z rozmieszczeniem tymczasowo aresztowanych izolowanych od siebie, wzrost oczekiwań i roszczeń osadzonych skutkujących zwiększoną ilością pozwów oraz skarg. W celu sprawnej realizacji zadań wynikających z wejścia w życie ustawy z 9 października 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy (dz. Nr 190, poz. 1475 ) Służba Więzienna ustanowiła w każdym zakładzie karnym i areszcie śledczym koordynatora i jego zastępcę do spraw właściwego rozmieszczania osadzonych oraz sprawowanie kontroli nad prawidłowym umieszczaniu osadzonych w warunkach nie zapewniających kodeksowej normy powierzchni mieszkalnej.


Polityka warunkowych przedterminowych zwolnień. Liczba udzielanych warunkowych zwolnień kształtuje się proporcjonalnie do liczby skazanych odbywających karę pozbawienia wolności ( w 2007 r. - 29,8%, w 2008r. - 32,4%, a w 2009 r. - 30,6% skazanych odbywających karę). Można zatem wnioskować, iż sądy penitencjarne od kilku lat nie zmieniły polityki udzielania warunkowych zwolnień. Zaznaczyć należy, że stosunkowo często pomiędzy administracją więzienną i sądami penitencjarnych występuje rozbieżność w interpretacji zapisów art. 77 kodeksu karnego, w którym to wyszczególnione zostały przez ustawodawcę kryteria udzielania skazanym warunkowych zwolnień. Od wielu lat obserwuje się zdecydowaną restrykcyjność niektórych sądów penitencjarnych w rozpatrywaniu wniosków o warunkowe zwolnienia. Sytuacja taka może świadczyć o tym, że sędziowie penitencjarni niekiedy nie doceniają pracy kadry penitencjarnej. Optymalnym byłoby osiągnięcie takiego stanu, w którym wniosek dyrektora nie zostaje uwzględniony jedynie w sytuacjach wyjątkowych.


W listopadzie 2009 r., w polskich jednostkach penitencjarnych miała miejsce wizytacja Europejskiego Komitetu Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu lub Karaniu (CPT). W trakcie bezpośredniego omówienia wyników kontroli z dyrektorami jednostek penitencjarnych przedstawiciele Komitetu pozytywnie ocenili starania polskiej Służby Więziennej w celu zapewnienia ustawowej normy 3 m. - podkreślając, że standardowe 3 m powinny zostać zwiększone do 4m zgodnie ze standardami przyjętymi w większości krajów europejskich.




SW/AS

Zobacz także:

Ministerstwo Sprawiedliwości o zmianach w służbie więziennej