Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W znowelizowanych przepisach uregulowano głównie kwestie dotyczące wiz krajowych oraz pewne zagadnienia dotyczące wiz Schengen, nie objęte Wspólnotowym Kodeksem Wizowym. Powinien on być stosowany przez polskie organy zajmujące się wizami Schengen od 5 kwietnia 2010 r. Kodeks zawiera zasady obowiązującego prawodawstwa wspólnotowego w dziedzinie wspólnej polityki wizowej.

Zgodnie z nowymi przepisami, wizy będą się dzielić na: wizy Schengen (umożliwiające obywatelom państw trzecich podróżowanie po obszarze Schengen do 3 miesięcy) i wizy krajowe (zapewniające pobyt w Polsce obywatelom państw trzecich na więcej niż 3 miesiące, ale nie dłużej niż rok). Używane dotychczas pojęcie „wiza jednolita” zostanie zastąpione sformułowaniem „wiza Schengen”. W projekcie nowelizacji wskazano nowe cele wydawania wiz. Chodzi o wizy umożliwiające cudzoziemcom pracę w Polsce przez maksymalnie 6 miesięcy w ciągu roku (na podstawie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy). Chodzi też o wizy w celu wykonywania pracy kierowcy zajmującego się międzynarodowym transportem drogowym.

Jedną z najistotniejszych zmian będzie zobowiązanie konsula do pisemnego informowania (na specjalnym formularzu) o odmowie wydania wizy, jej cofnięciu lub unieważnieniu. Jednocześnie wprowadzono możliwość złożenia do konsula wniosku o ponowne rozpatrzenie decyzji o odmowie wydania wizy Schengen lub wizy krajowej. Obecne przepisy nie przewidują zarówno formy pisemnej dla decyzji o odmowie, jak i wniesienia odwołania w tej sprawie. Rozwiązania te powinny być stosowane od 5 kwietnia 2011 r.

Zgodnie z nowym prawem, cudzoziemiec ubiegający się o wizę krajową musi mieć dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub umowę ubezpieczenia medycznego o wartości minimum 30 tys. euro, ważną na planowany pobyt w Polsce. Założono, że w razie potrzeby ubezpieczyciel pokryje koszty związane z: powrotem cudzoziemca do kraju pochodzenia z powodów medycznych, udzieleniem mu pilnej pomocy medycznej i nagłego leczenia szpitalnego w Polsce.

Dostosowano też przepisy ustawy do wspólnotowych uregulowań zawartych w Wizowym Systemie Informacyjnym (VIS), który będzie wykorzystywany do kontroli legalności pobytu cudzoziemca w Polsce. Np. jeśli podczas takiej kontroli odmówi on okazania dowodu tożsamości, to funkcjonariusze odpowiednich służb (np. Straży Granicznej, Policji, Służby Celnej) będą mogli pobrać jego odciski palców. Zgodnie z nowymi przepisami, ustalenie tożsamości cudzoziemca, weryfikacja tożsamości posiadacza wizy Schengen lub stwierdzenie jej autentyczności będzie się odbywać przez sprawdzenie danych biometrycznych w Wizowym Systemie Informacyjnym.

Większość przepisów ma obowiązywać od 5 kwietnia 2010 roku.

KPRM/AS