W Monachium odbyła się międzynarodowa Konferencja w sprawie zwalczania oszustw podatkowych VAT na szkodę państw – członków Unii Europejskiej.

Obrady otworzyła Pani Minister Sprawiedliwości i Ochrony Konsumentów Bawarii, która witając zaproszonych przedstawicieli Kierownictw Prokuratur i Ministerstw Finansów i Policji z Austrii, Armenii, Bułgarii, Lichtensteinu, Polski, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Krajów Związkowych i Urzędów Centralnych RFN oraz przedstawicieli Eurojustu i OLAF’u, jednocześnie podkreśliła roboczy charakter spotkania.

Wskazała na ogromne znaczenie praktyczne dla gospodarki poszczególnych krajów i całej Unii Europejskiej tematyki spotkania wynikającą z rozmiarów zaistniałych dużych strat finansowych. Zwróciła uwagę na to, że wpływy do budżetów państw Unii Europejskiej w skali roku z podatku VAT stanowią 180 miliardów euro. Jednocześnie z danych statystycznych wynika, iż w latach ubiegłych, przeciętnie 9% tej kwoty nie wpływało do budżetu, co stanowiło stratę ok. 16 miliardów euro w skali roku.

Przedstawiciele poszczególnych państw przedstawili stan faktyczny i prawny w zakresie zwalczania omawianej przestępczości w swoich krajach, wskazując na istotne trudności w jej zwalczaniu z powodu istniejących różnic w systemach prawnych na przykład w zakresie ochrony danych osobowych, tajemnicy bankowej i handlowej oraz różnic w poziomie gwarancji procesowych uczestników postępowania. Wyrażano wolę skutecznego zwalczania tego rodzaju przestępczości między innymi poprzez konsekwentne pozbawianie korzyści majątkowych uzyskiwanych przez sprawców oraz potrzebę harmonizacji prawa podatkowego i zakresu uprawnień procesowych organów ochrony prawnej w tej materii.

Zastępca Prokuratora Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej – Jerzy Szymański – przedstawił główne problemy zwalczania omawianej przestępczości w Polsce akcentując, że typologia przestępstw podatkowych stwierdzona w naszym kraju nie odbiega od tej zaobserwowanej w innych krajach europejskich. Wskazał że polskie organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości zetknęły się z fenomenem oszustw typu „znikający podatnik” oraz jego bardziej zaawansowaną formą „karuzeli podatkowej” oraz podkreślił, że obowiązujący w naszym kraju system prawny w pełni pozwala na ściganie karne sprawców oszustw podatkowych oraz pozbawianie ich korzyści osiągniętych z przestępstw.

Nadto Zastępca Prokuratora Generalnego RP Jerzy Szymański, korzystając z możliwości rozmów kuluarowych, omówił z Prokuratorem Generalnym Prokuratury Konfederacji Szwajcarskiej, Prokuratorem Generalnym Księstwa Liechtenstein i Panią Prokurator Generalną RFN - aktualne problemy w zakresie międzynarodowego obrotu prawnego w sprawach karnych, a w szczególności w zakresie przyspieszenia realizacji naszych wniosków o pomoc prawną. Wyniki tych rozmów napawają optymizmem.

Konferencja została zorganizowana przez Prokuratora Generalnego Bawarii – Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec – wspólnie z Europejskim Urzędem do Spraw Zwalczania Oszustw Finansowych.





PK/AS