Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministra Infrastruktury pytanie o działania podejmowane wobec przewoźników kolejowych, którzy otrzymują dotacje z budżetu państwa, a nie wywiązują się z obowiązków ustawowych.

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia RPO jest ostatnia zmiana kolejowego rozkładu jazdy, która ujawnił po raz kolejny problem jakości usług przewozu osób świadczonych przez przewoźników kolejowych.
Podróżni nie zostali w odpowiedni sposób poinformowani o nowym kolejowym rozkładzie jazdy, chociaż z art. 2 ust. 2 ustawy Prawo przewozowe wynika, że przewoźnik wykonujący regularne przewozy osób jest obowiązany w szczególności podać do publicznej wiadomości rozkład jazdy środków transportowych przez zamieszczenie informacji na wszystkich dworcach i przystankach wymienionych w rozkładzie jazdy.
Rzecznik wyraził też zastrzeżenia w odniesieniu do warunków, w jakich podróżują pasażerowie korzystający z usług przewoźników kolejowych. Chodzi o: spóźnienia pociągów, nieodpowiedni stan higieniczny wagonów, w przypadku awarii brak informacji skierowanej do osób aktualnie podróżujących, a także brak miejsc w pociągach, które nie są objęte systemem rezerwacji miejsc. Sytuacja faktyczna wskazuje, iż nie jest realizowany obowiązek z art. 14 ust. 1 Prawa przewozowego (zapewnienie podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny oraz wygody i należytej obsługi).
RPO odwołał się także do art. 40a ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym, zgodnie z którym kolejowe przewozy osób wykonywane w połączeniach międzywojewódzkich pociągami krajowymi, w których nie obowiązuje rezerwacja miejsc, są dotowane jako usługi publiczne z budżetu państwa. Znajdują więc do nich odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie organizowania regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich. Zgodnie z tymi regulacjami, umowa o świadczenie usług publicznych powinna zawierać m. in. parametry oceny jakości usług i procedury ich oceny, a także skutki niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zdaniem RPO niewywiązywanie się przewoźnika z podstawowych obowiązków określonych przepisami Prawa przewozowego stanowi nienależyte wykonanie takiej umowy (RPO-663177-VI-10/ST).

PS/źródło: RPO

Zobacz także:

RPO o przewlekłości postępowania przed sądami penitencjarnymi

RPO o uprawnieniach organów ścigania do wykorzystywania materiałów pochodzących z monitoringu