Od 1 stycznia 2011 roku stawka VAT na książki wzrosła z 0 % do 5%. Jednak książki przekazane do dystrybucji przed końcem minionego roku będą mogły do końca kwietnia na wszystkich dalszych etapach obrotu korzystać z preferencyjnej stawki 0%.

Nowa stawka VAT wiąże się z wygaśnięciem zgody UE na stosowanie zerowego podatku na książki. Derogacja, która pozwalała Polsce stosować taką stawkę na książki i czasopisma specjalistyczne przestała obowiązywać z końcem 2001 r, jednak Polska wynegocjowała jej przedłużenie do końca 2010 r.
Książki ujęte w spisie i przekazane do dystrybucji przed końcem minionego roku
Od początku bieżącego roku obowiązuje stawka pięcioprocentowa. Jednak książki, które zostały ujęte przez podatnika (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury, sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r. mogą korzystać z preferencji w zakresie jednego etapu obrotu, tylko co do książek które zostały objęte spisem.
Natomiast książki, które zostały przekazane do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0%, to do dnia 30 kwietnia 2011 r, korzystają na dalszych etapach obrotu jeszcze z poprzedniej stawki VAT (warunkiem jest aby dokonujący dostawy posiadał stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010r.)
Z kolei do końca lutego można będzie stosować zerową stawkę na czasopisma specjalistyczne, a do końca stycznia - 7 proc. stawkę dla pozostałych wydawnictw np. gazet, czy magazynów.
Przy przedłużeniu korzystania z poprzedniej stawki bardzo ważną jest odpowiednia interpretacja pojęcia „przekazanie do dystrybucji”. Na gruncie podatku VAT istotnym jest, aby nastąpiło fizyczne wydanie towaru, które ma prowadzić w efekcie do jego dostawy, tzn. do przeniesienia prawa do rozporządzania nim jak właściciel.

Roma Opoka

Zobacz także:

MF: pracownik może skorzystać z rozliczenia dochodów przez pracodawcę

Faktury VAT - weszły w życie nowe regulacje