Senacki projekt uwzględnia postulowane od dłuższego czasu rozwiązanie. Możliwość rozporządzenia konkretnym składnikiem majątkowym w formie darowizny na wypadek śmierci jest prostsza w konstrukcji niż wprowadzony ostatnio zapis windykacyjny.

Możliwe będzie rozporządzenie konkretnym składnikiem majątkowym w formie darowizny na wypadek śmierci. Rozwiązanie takie przewiduje senacki projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, który 3 marca 2011 r. został przyjęty przez Izbę Wyższą. Jednocześnie została podjęta uchwała o wniesieniu go do Sejmu.

Umowa inter vivos

Wzmiankowana regulacja ma znaleźć się w księdze trzeciej kodeksu cywilnego dotyczącej zobowiązań. Darowizna na wypadek śmierci jest bowiem umową zawieraną miedzy żyjącymi, a śmierć darczyńcy stanowi element, który należy traktować jako warunek skuteczności jej zawarcia.

Kwestia odpowiedzialności za długi spadkowe

W zakresie długów spadkowych, obdarowany uzyskujący przysporzenie będzie odpowiadał tylko o tyle o ile egzekucja skierowana przeciwko spadkobiercom i zapisobiercom windykacyjnym okaże się bezskuteczna. Odpowiedzialność za zachowek może zostać wyłączona, jeżeli darczyńca oświadczy, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem z obowiązku doliczania do spadku i umowa została zawarta przed więcej niż dwoma laty, licząc wstecz od dnia otwarcia spadku.

Dyspozycja majątkiem na wypadek śmierci, spoza prawa spadkowego

Będzie to pierwszy przypadek w polskim stanie prawnym dyspozycji majątkiem na wypadek śmierci która nie będzie wchodziła w skład prawa spadkowego. Założeniem reformy jest to aby istniała możliwość dokonywania czynności prawnych, w wyniku których w drodze umowy darowizny obdarowany nabywałby przedmiot darowizny z chwilą śmierci darczyńcy.
Konstrukcja darowizny na wypadek śmierci pozwala na to, nie naruszając reguł prawa spadkowego. Ma to ułatwić obrót prawny związany z dziedziczeniem dowolnie wybranych przez strony składników majątkowych.
Roma Opoka
Zobacz także:

Błędy w oświadczeniu gwaranta nie wpływają na ważność gwarancji

BCC dostrzega potrzebę stanowienia dobrego prawa