Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystąpiła do zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie sytuacji prawnej osób ubezwłasnowolnionych częściowo, w postępowaniu podatkowym.

W swoim wystąpieniu Fundacja wskazała na potrzebę rozważenia konieczności zwrócenia się przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów z wystąpieniem generalnym, postulującym podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do jasnego uregulowania zdolności osób częściowo ubezwłasnowolnionych do brania udziału w postępowaniu podatkowym. W ocenie HFPC obecny kształt przepisów w tym zakresie sprawia istotne trudności interpretacyjne, mogące w rezultacie prowadzić do naruszenia praw osób ubezwłasnowolnionych częściowo.

Odmowa wszczęcia postępowania o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego

Sygnałem do sporządzenia pisma do RPO stał się apel osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, która spotkała się z odmową wszczęcia postępowania podatkowego o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego. Z korespondencji przekazanej HFPC wynikało, że organ administracji podatkowej uzasadnił swą odmowną decyzję brakiem zgody na przeprowadzenie postępowania od kuratora częściowo ubezwłasnowolnionego wnioskodawcy.

Problemy z konstruowaniem zdolności procesowej w postępowaniu podatkowym

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wskazała, że konstruowanie zdolności procesowej osoby częściowo ubezwłasnowolnionej w postępowaniu podatkowym stwarza trudności. Materialne prawo podatkowe nie posługuje się bowiem pojęciami użytymi w przepisach k.c. regulujących zdolność do czynności prawnych osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, w związku z czym regulacja zdolności procesowej osoby częściowo ubezwłasnowolnionej poprzez odesłanie do postanowień prawa cywilnego prowadzi do niejednoznaczności w interpretacji prawa.
W piśmie Fundacja wskazała na rozbieżne stanowiska doktryny oraz interpretacje orzecznictwa w zakresie przepisów regulujących zdolność do czynności prawnych oraz zdolność procesową osób ubezwłasnowolnionych częściowo w postępowaniu podatkowym oraz w analogicznej regulacji dotyczącej postępowania sądowo-administracyjnego i ogólno-administracyjnego.
Fundacja zaapelowała o rozważenie zwrócenia się przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów z wystąpieniem generalnym. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podkreśliła, że obecnie obowiązujące regulacje prawne mogą prowadzić do naruszeń praw osób ubezwłasnowolnionych częściowo.

RO/źródło: HFPC

Zobacz także:

Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością przy RPO zainaugurowała działalność

RPO postuluje współpracę na rzecz równego traktowania