W Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projekt powstał z połączenia dwóch projektów: rządowego i poselskiego w Komisji Nadzwyczajnej do Sprawa Zmian w Kodyfikacji.

Zgodnie ze nowelizacją osłabiony zostanie obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka pełnoletniego. Będą oni bowiem mogli uchylić się od płacenia alimentów, wówczas gdy pełnoletnie dziecko nie dokłada starań ,aby mogło się samodzielnie utrzymać. Ponadto płacenie alimentów musi stanowić nadmierny uszczerbek dla rodziców.

W obecnym stanie prawnym pełnoletnie dziecko ma prawo otrzymywać alimenty od rodziców, w przypadku nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać i nie posiada tez majątku, z którego mogłoby czerpać środki na utrzymanie.

Zgodnie z projektem ma zostać utrzymany obowiązek alimentacyjny wobec niepełnoletnich dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać oraz wobec niepełnosprawnych. Wykonanie jednak powyższego obowiązku będzie mogło polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub wychowanie uprawnionego. Natomiast osoby zobowiązane do wykonywania obowiązku alimentacyjnego, które nie będą w stanie dokładać takich starań, będą musiały pokrywać koszty utrzymani uprawnionego.

Sejm przewiduje także zmiany w zarządzie majątkiem dziecka. Sąd opiekuńczy będzie mógł określić wartość rozporządzeń dotyczących ruchomości, pieniędzy, których rodzice i dziecko mogliby co roku dokonywać.

Sąd będzie mógł również zobowiązać rodziców do sporządzenia i przedstawienia mu inwentarza majątku dziecka.]

SRP/KZ