Zgodnie z przepisami wchodzącej w życie w dniu 18 czerwca 2009 roku nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej.

W szczególności chodzi o budynki administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, nauki, opieki zdrowotnej i społecznej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, dworce, lotniska, pocztę oraz inne ogólnodostępne budynki przeznaczone do wykonywania podobnych funkcji. Z psem będzie także można wejść do środków transportu oraz komunikacji publicznej.

Pies asystujący (osoby niewidomej, niedowidzącej lub niepełnosprawnej ruchowo) musi być odpowiednio wyszkolony i specjalnie oznaczony. Wejść do wymienionych miejsc będzie mógł w uprzęży. Nie musi być natomiast w kagańcu ani na smyczy. Ponadto niepełnosprawny będzie musiał mieć przy sobie certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o szczepieniach weterynaryjnych. Przez rok (do 30 czerwca 2010 r.) można korzystać z dotychczasowych dokumentów. Certyfikaty odpowiadające nowym wymaganiom będą wydawać podmioty zarejestrowane u pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Działający na rynku spożywczym i gastronomicznym będą musieli uwzględniać w procedurach dobrej praktyki higienicznej oraz HACCP prawo wstępu niepełnosprawnych z psem.



DzU z 2008 r. nr 223, poz. 1463

HFPC/AS
Zobacz także:

TK: Ustawa o CBA częściowo niezgodna z Konstytucją