Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Finansów w sprawie ograniczeń egzekucyjnych w zakresie ochrony wynagrodzenia z tytułu umów zlecania i umów o dzieło przed całkowitym zajęciem w postępowaniu egzekucyjnym.

Jak przypomina Rzecznik część wynagrodzenia za pracę jest wolna od zajęcia w postępowaniu egzekucyjnym, aby nie pozbawiać dłużnika możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencjalnych. Obowiązujące przepisy nie zapewniają jednak analogicznej ochrony wynagrodzeniom z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło.
RPO zwróciła uwagę na problematykę ograniczeń egzekucyjnych na tle ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j: Dz. U. z 2005 r., nr 229, poz. 1954 ze zmian.,) w tym przede wszystkim na kwestię ochrony dłużnika w sytuacji, gdy otrzymuje on wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło, przy czym świadczenie to spełnia funkcję podobną do wynagrodzenia za pracę, a więc zapewnia utrzymanie zobowiązanego i jego rodziny.
Jak wskazuje RPO w korespondencji z dnia 9 listopada 2009 r., nadesłanej przez Pana Andrzeja Parafianowicza, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów zawarto informację, że w 2010 roku planowane były szerokie prace nad zmianą ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, które miały uwzględniać wprowadzenie zapisów, które w sposób niebudzący wątpliwości zapewnią właściwy zakres zwolnień spod egzekucji w przypadku uzyskiwania dochodów z tytułu umów zleceń lub umów o dzieło przez osoby, dla których dochody te stanowią główne źródło utrzymania.
Tymczasem jak podkreśla Rzecznik w dokumencie udostępnionym na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, zatytułowanym „Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji" , który obrazuje zakres proponowanych zmian ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, brak jest informacji o ewentualnej zmianie art. 9 § 1 ustawy, bądź też o projektowaniu odrębnej normy, zapewniającej ochronę dłużników utrzymujących się ze świadczeń otrzymywanych na podstawie umów o charakterze cywilnoprawnym.
Z uwagi na powyższe RPO wystąpił do Ministra Finansów o poinformowanie czy planowane są zmiany regulacji postępowania egzekucyjnego w administracji zwiększające ochronę prawną dłużnika, z którego wierzytelności prowadzona jest egzekucja.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie najemców mieszkań w TBS

RPO w sprawie dostępu służb do danych objętych tajemnicą komunikowania