Likwidacja bankowego tytułu egzekucyjnego nie będzie korzystna ani dla klientów, ani dla banków. Obciąży konsumentów i przedsiębiorców wysokimi kosztami składania oświadczeń o dobrowolnym poddaniu się egzekucji - uważa PKPP Lewiatan.

Poprawkę o likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego w ustawie Prawo bankowe zgłosili posłowie na posiedzeniu Podkomisji do spraw instytucji finansowych.

Bankowy tytuł egzekucyjny ma m.in. na celu ochronę interesów klientów banków i zagwarantowanie bezpieczeństwa powierzonych bankom depozytów, poprzez zapewnienie możliwości przeprowadzenia szybkiej, taniej i sprawnej egzekucji należności.

Zobacz: Lewiatan postuluje uelastycznienie czasu pracy

W ocenie Bartosza Wyżykowskiego, eksperta PKPP Lewiatan, skutkiem uchylenia odpowiednich przepisów w prawie bankowym będzie konieczność poszukiwania przez banki innych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Z dużym prawdopodobieństwem banki wymagać będą od kredytobiorców dobrowolnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, składanych w formie aktu notarialnego na podstawie art. 777 k.p.c., co z kolei spowoduje zwiększenie kosztu kredytów - dodaje.

Zobacz: Lewiatan skarży do TK przepisy dotyczące opodatkowania dodatkowych świadczeń pracowniczych

Należy też pamiętać, że banki na mocy przepisów ustawy - Prawo bankowe obowiązane są do ochrony depozytów i interesów depozytariuszy. Jednym z instrumentów to umożliwiających jest właśnie bankowy tytuł egzekucyjny - podkreśla Bartosz Wyżykowski.

PS/źródło: PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Zmiany w prawie konkurencji szkodliwe dla firm

Lewiatan: Pozytywne dane z niemieckiej gospodarki