statystyki

SN: Odpis wyroku sądu odwoławczego dla pozbawionego wolności wnioskodawcy

19.03.2011, 06:48; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:23
Sąd Najwyższy zdecydował, że przy dochodzeniu roszczeń na podstawie art. 552 k.p.k, wnioskodawcy, który nie brał udziału w postępowaniu z powodu pozbawienia wolności, należy doręczyć odpis wyroku sądu odwoławczego, nawet w przypadku gdy miał pełnomocnika z urzędu.

W dniu 29 listopada 2010 r. Sąd Apelacyjny w L. – po rozpoznaniu apelacji wniesionej przez pełnomocnika z urzędu – wydał i ogłosił wyrok utrzymujący w mocy wyrok Sądu Okręgowego w L. oddalający wniosek o odszkodowanie, uznając apelację za oczywiście bezzasadną. Wnioskodawca Paweł P. nie był obecny na ogłoszeniu wyroku, ponieważ był pozbawiony wolności i nie został doprowadzony na rozprawę apelacyjną. Na rozprawie apelacyjnej i ogłoszeniu wyroku, nie był też obecny jego pełnomocnik z urzędu. Wnioskodawca złożył w dniu 16 grudnia 2010 r. wniosek o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem. Zarządzeniem z dnia 3 stycznia 2011 r. na podstawie odmówiono przyjęcia wniosku Pawła P. jako złożonego po terminie. W zażaleniu na to zarządzenie wnioskodawca wniósł o jego uchylenie. W wypadku uznania apelacji za oczywiście bezzasadną, dzień doręczenia odpisu wyroku jest początkiem biegu terminu do złożenia wniosku o doręczenie odpisu wyroku z uzasadnieniem.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane