Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego, która zawiera przepisy dotyczące wyborców niepełnosprawnych.

W nowelizacji zapisano, że przez wyborcę niepełnosprawnego należy rozumieć wyborcę o ograniczonej sprawności fizycznej, psychicznej, umysłowej lub w zakresie zmysłów, która utrudnia mu wzięcie udziału w wyborach.

Nowelizacja przewiduje, iż wyborca niepełnosprawny o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności będzie mógł zagłosować korespondencyjnie. Dla celów takiego głosowania wójt wyznaczy co najmniej jedną obwodową komisję wyborczą w gminie.

Niepełnosprawny o tym, że chce oddać głos korespondencyjnie, będzie musiał powiadomić wójta przynajmniej na 21 dni przed wyborami - ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

Nie później niż siedem dni przed dniem wyborów wyborca niepełnosprawny dostanie z urzędu gminy pakiet wyborczy. W jego skład wejdą: koperta zwrotna, karta lub karty do głosowania, koperta na kartę lub karty do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a - jeżeli wyborca zażądał ich przesłania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

Wyborca głosujący korespondencyjnie po wypełnieniu karty do głosowania prześle ją do właściwej obwodowej komisji wyborczej z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania.

PS/źródło:sejm.gov.pl

Zobacz także:

Prawa osób niepełnosprawnych

Czy urzędy będą "migać" ?