Helsińska Fundacja Praw Człowieka we współpracy z Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczynają realizację nowego projektu „Kompleksowego badania metod komunikowania sądów z obywatelami”.

W sądach na terenie całej Polski przeprowadzone zostaną obserwacje i ankiety wśród klientów sądu. Zbadamy jakość kontaktu mailowego i telefonicznego z sądem, jakość pism sądowych oraz obsługi w samym sądzie.

Rezultatem badania będzie raport, w którym przedstawione zostaną rekomendacje HFPC Ministerstwu Sprawiedliwości

Badanie oparte jest na przeprowadzeniu szczegółowych ankiet w 40 losowo wybranych sądach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych na terenie całej Polski. Ankiety dotyczą samej możliwości, jak i jakości, mailowego i telefonicznego kontaktu z sądem. Zbadana zostanie także czytelność i zrozumiałość pism otrzymywanych z sądu. Ankieterami są wybrani studenci wydziałów prawa oraz absolwenci Szkoły Praw Człowieka prowadzonej przez Fundację Helsińską. Partnerami HFPC przy realizacji projektu są Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, reprezentowane przez SSN Katarzynę Gonerę, oraz prawnicy z kancelarii Salans i Clifford Chance w ramach współpracy pro bono. Projekt realizowany jest w ramach Programu „Obywatel i Prawo IV" Instytutu Spraw Publicznych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Celem projektu jest nie tylko kompleksowe zbadanie obecnego stanu jakości komunikacji z sądami, ale także sformułowanie precyzyjnych rekomendacji i opracowanie nowych wzorów pism, zawiadomień czy formularzy stosowanych przez sądy.
Wyniki obserwacji wraz z rekomendacjami będą przedstawione w raporcie, który zostanie przekazany Ministerstwu Sprawiedliwości i Prezesom sądów, oraz opublikowany na stronie internetowej Fundacji.

HFPC/AS

Zobacz także:

Granice ochrony danych osobowych w stosunkach pracy tematem konferencji

Szkolenie z prawa podatkowego, cywilnego i karnego