Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o informację dotyczącą stanu prac nad wprowadzeniem protokołu elektronicznego, czyli systemu rejestrowania przy pomocy odpowiednich urządzeń elektronicznych przebiegu posiedzeń sądowych w sprawach karnych.

Wobec odmienności procedury karnej Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o poinformowanie na jakim etapie są prace nad projektem dotyczącym instytucji protokołu elektronicznego na potrzeby postępowania karnego.

Zobacz:Opinia HFPCZ w sprawie protokołuelektronicznego

Powyższa problematyka była już przedmiotem korespondencji prowadzonej pomiędzy Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Ministrem Sprawiedliwości.

Pismem z dnia 21 kwietnia 2010 r. Minister Sprawiedliwości, w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 23 października 2009 r. wskazał, iż usprawnienie postępowania karnego, a w szczególności sądowego, przez zastosowanie nowoczesnych technik zapisu jego przebiegu oraz unowocześnienie pracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości jest celem przyszłej nowelizacji prawa karnego procesowego.

Zobacz: Elektronicznyprotokół na sali rozpraw

Ponadto jak wskazał w piśmie dostrzegając potrzebę nowelizacji Kodeksu postępowania karnego w powyższym kierunku, w Ministerstwie Sprawiedliwości podjęto prace legislacyjne zmierzające do opracowania instytucji tzw. protokołu elektronicznego na potrzeby procesu karnego, opartej na założeniach przedstawionych w projekcie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, jednakże wobec odmienności procedury karnej i konieczności zagwarantowania fundamentalnych zasad postępowania karnego, szczegóły proponowanych unormowań wymagają pogłębionej analizy uwzględniającej specyfikę tego postępowania.

Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim wystąpieniu zwraca się z zapytaniem o stan prac legislacyjnych w tym zakresie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

Sądy na telefon

Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości