Nowobudowane bloki o łącznej mocy do 15 000 MW w polskich elektrowniach dostaną darmowe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla. Jest to wynik porozumienia ministra Andrzeja Kraszewskiego z Komisją Europejską.

Unijna Komisarz ds. Klimatu, Connie Hedegaard potwierdza wstępne ustalenia z czerwcowego spotkania z ministrem środowiska, prof. Andrzejem Kraszewskim dotyczące możliwości przyznania darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla po 2013 r. dla elektrowni, które zaczęto budować przed końcem grudnia 2008 r.

Stanowisko Unii zyskało potwierdzenie w liście komisarz Hedegaard skierowanym do polskiego ministra środowiska. Znajduje się w nim potwierdzenie zaproponowanych przez Polskę kryteriów precyzujących pojęcie fizycznego rozpoczęcia robót, które są warunkiem darmowej alokacji uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Łączna moc elektrowni, które mają szansę na darmowe uprawnienia będzie mogła wynieść do 15 000 MW mocy.

Wstępne porozumienie potwierdzone obecnie przez unijną komisarz wymaga jeszcze akceptacji Komitetu ds. Zmian Klimatu UE.

Prawo do darmowych uprawnień dla nowych inwestycji będzie przysługiwać polskim elektrowniom na mocy Dyrektywy UE ETS (o europejskim systemie handlu emisjami - European Emission Trading Scheme).

PS/MOS