Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach, lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych.

W projekcie ustawy wprowadzono przepisy, które umożliwią prawidłowe gospodarowanie mieniem obejmującym obiekty, instalacje, urządzenia i usługi wchodzące w skład „infrastruktury krytycznej” w sektorze energii, mającej szczególne znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Zgodnie z przepisami projektu ustawy, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ma obowiązek sporządzenia listy składników infrastruktury krytycznej w sektorze energii, w którym znajdą się obiekty, instalacje, urządzenia i usługi służące zaopatrzeniu w energię i paliwa. Będą to:

  • w sektorze energii elektrycznej – infrastruktura związana z wytwarzaniem i przesyłem,
  • w sektorze ropy naftowej – infrastruktura związana z wydobyciem, rafinacją, przetwarzaniem, magazynowaniem, przesyłaniem rurociągami oraz terminale portowe do przeładunku,
  • w sektorze paliw gazowych – obiekty związane z produkcją, wydobyciem, rafinacją, przesyłem oraz terminale do skroplonego gazu ziemnego.

Funkcja urzędnika łącznikowego

Nowe przepisy wprowadzają funkcję urzędnika łącznikowego do spraw ochrony infrastruktury krytycznej. Będzie to osoba powoływana przez spółkę w porozumieniu z ministrem Skarbu Państwa i dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Urzędnik łącznikowy ma monitorować działalność spółki w zakresie podejmowanych przez spółkę czynności, dotyczących szczególnie decyzji o rozporządzaniu składnikami jej majątku. Jego zadaniem będzie przygotowywanie raportu o stanie ochrony infrastruktury krytycznej. Raport ma być przekazywany ministrowi Skarbu Państwa i dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dostosowanie do Prawa wspólnotowego

Zniesiono, obowiązujący do tej pory obowiązek określania w rozporządzeniu Rady Ministrów listy spółek, w stosunku do których Skarb Państwa posiada szczególne uprawnienia.

Przyjęty projekt ustawy pozwoli dostosować prawodawstwo polskie do prawa wspólnotowego poprzez uchylenie niezgodnej z prawem unijnym ustawy z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykorzystania w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.

KPRM/AS
Zobacz także:

Założenia do ustawy o kierowcach