statystyki

Dwa istotne orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

31.05.2009, 08:18; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Jak donosi Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyroki w sprawach Kulikowski przeciwko Polsce (18353/03) oraz Antonicelli przeciwko Polsce (2815/05). Dotyczą one zasad odmowy sporządzenia kasacji w sprawach karnych przez obrońcę wyznaczonego z urzędu.

Reklama


Trybunał stwierdził w tych sprawach, że doszło do naruszenia art. 6 Konwencji z uwagi na fakt, że sądy apelacyjne w tych sprawach nie poinformowały skarżących o tym, że termin do wniesienia kasacji w przypadku odmowy jej sporządzenia przez wyznaczonego do tego obrońcę z urzędu, zaczyna biec na nowo od momentu, kiedy skazany dowiedział się o tej decyzji. Wyroki te stanowią kolejną wypowiedź Trybunału na temat prawa dostępu do sądu w związku z korzystaniem z nadzwyczajnego środka zaskarżenia, jakim jest kasacja (w tej sprawie: w postępowaniu karnym). Podobnie jak poprzednie orzeczenia Trybunału (np. Laskowska przeciwko Polsce, Staroszczyk przeciwko Polsce, Siałkowska przeciwko Polsce) wskazują one, że w tym zakresie faktyczny dostęp do sądu może okazać się w praktyce ograniczony.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane