Prokurator Generalny Andrzej Seremet przedstawił swoje stanowisko w kwestii prawa do obrony w sprawach o wykroczenia, która stanowić będzie przedmiot rozważań Trybunału Konstytucyjnego. W jego opinii obecnie obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją.

W opinii Prokuratora Generalnego art. 4 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia w zakresie, w jakim pomija prawo do ustanowienia obrońcy, na etapie prowadzenia czynności wyjaśniających, przez osobę, której ogłoszono zarzut popełnienia wykroczenia, oraz prawo do ustanowienia dla tej osoby obrońcy z urzędu jest niezgodny z konstytucją.

Prokurator Generalny wyraził pogląd, że niemożność formalnego ustanowienia obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym na etapie czynności wyjaśniających, przez osobę, której ogłoszono zarzut popełnienia wykroczenia, przekracza granice proporcjonalności ograniczania praw i wolności konstytucyjnych, w szczególności prawa do obrony.

Zobacz: SA: Prawo do swobodnego wyrażania swoich poglądów nie jest prawem bezwzględnym

Ponadto Andrzej Seremet zarzuca niekonstytucyjność art. 38 § 1 w zw. z art. 4 wymienionego Kodeksu, który pomija możliwość odpowiedniego stosowania art. 156 § 5 k.p.k., przez co osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia nie ma prawa wglądu do materiałów dowodowych zebranych w toku czynności wyjaśniających.

PS/źródło:PG

Zobacz także:

TK: Brak dostępu do akt sprawy ogranicza prawo do obrony

Skuteczne prawo do obrony w sprawach karnych - raport