Rada Ministrów zajęła stanowisko w sprawie przyszłości Polityki Spójności po 2013 r., przedłożone przez ministra rozwoju regionalnego.

Polska proponuje wzmocnienie wpływu Polityki Spójności na rozwój Unii Europejskiej, a także zwiększenie jej efektywności i skuteczności. Celem Polityki Spójności UE jest zmniejszanie różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym państw członkowskich poprzez wspieranie potencjałów rozwoju wszystkich regionów UE.

Zdaniem rządu, zwłaszcza w okresie kryzysu gospodarczego i finansowego, Polityka Spójności ma szczególną rolę do odegrania.

Rząd uważa, że Polityka Spójności powinna być kontynuowana po 2013 r. Na forum europejskim została ona wskazana, jako jedna z ważnych polityk UE przyczyniających się do realizacji nowej strategii gospodarczej „Europa 2020”.

Zdaniem rządu, dalszy rozwój gospodarczy, społeczny i terytorialny UE wymaga wzmocnienia strategicznego podejścia do rozwoju. Oznacza to konieczność zwoływania formalnych posiedzeń ministrów odpowiedzialnych za Politykę Spójności w ramach Rady ds. ogólnych. Elementem strategicznego podejścia do rozwoju powinno być też znaczące podniesienie jakości merytorycznej wspólnotowych i krajowych dokumentów strategicznych. Dlatego rząd popiera propozycję stworzenia Jednolitych Ram Strategicznych (JRS), jako dokumentu przedstawiającego spójną wizję celów strategii gospodarczej „Europa 2020”.

Rada Ministrów uważa, że planowanie i wdrażanie poszczególnych polityk UE wymaga zastosowania efektywnych mechanizmów koordynacyjnych. W tym celu należy w większym stopniu wykorzystywać istniejące instrumenty i polityki UE, w tym Politykę Spójności. Dlatego rząd sprzeciwia się propozycjom prowadzącym do tworzenia nowych instrumentów sektorowych oraz wyłączeniu z Polityki Spójności: Europejskiego Funduszu Spójności i Funduszu Spójności.

W opinii rządu, wsparcie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) powinno obejmować wszystkie regiony UE. Jednak większe środki finansowe powinny płynąć do regionów najsłabiej rozwiniętych. Należy też zwiększyć efektywność współpracy na granicach zewnętrznych UE.

To stanowisko rządu jest efektem kolejnego etapu prac nad wizją Polityki Spójności po 2013 r. Polska.

PS/KPRM