Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan objął patronatem drużynę Uniwersytetu Warszawskiego, biorącą udział w największym na świecie konkursie z międzynarodowego arbitrażu handlowego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot. Finał odbędzie się w dniach 25 marca - 1 kwietnia 2010 roku w Wiedniu.



Jest to najbardziej prestiżowy konkurs arbitrażowy na świecie, będący organizowanym po raz siedemnasty w Wiedniu oraz mający swój azjatycki odpowiednik w Hong Kongu. Bierze w nim udział przeszło 200 drużyn z całego świata.



Konkurs dotyczy problematyki zarówno handlu międzynarodowego, czyli Konwencji Wiedeńskiej o Międzynarodowej Sprzedaży Towarów (CISG), INCOTERMS czy międzynarodowych płatności, jak również ściśle arbitrażu, jak ważność klauzuli arbitrażowej czy prawo właściwe. Tegoroczny problem dotyczy takich zagadnień jak wielostopniowe klauzule arbitrażowe, data spełnienia świadczenia, siła wyższa i miarkowanie szkód.



Każda z drużyn musi najpierw przygotować pozew, a następnie odpowiedź na pozew w odniesieniu do pozwu innej drużyny. Podczas finału w Wiedniu odbędą się symulacje rozpraw przed trybunałem arbitrażowym, podczas których każda z drużyn będzie reprezentować zarówno stronę powodową, jak i pozwaną, zmierzając się z inną drużyną przeciwną. Zwycięzca wyłaniany jest etapowo metodą konkursową. Nagrody natomiast przyznawane są zarówno najlepszym drużynom, jak i indywidualnym mówcom, a także za najlepsze pisma procesowe.



W skład drużyny wchodzą studenci prawa UW: Katarzyna Dąbrowska, Piotr Drzewiecki, Klaudia Frątczak, Joanna Kęska, Marek Neumann, Adelina Prokop, Agnieszka Różalska, Stanisław Sołtysik, Tomasz Sychowicz oraz Katarzyna Trzpioła. Trenerami drużyny są mec. Rafał Morek oraz Magdalena Kalińska.



Konkurs ten pozwala rozwinąć takie umiejętności jak pisanie pozwów, odpowiedzi na pozwy oraz ustną prezentację i obronę argumentacji w języku angielskim. Ponadto, studenci mają możliwość wzięcia udziału w konferencji organizowanej w ramach konkursu.



Drużyna jest sponsorowana przez kancelarie: Clifford Chance, Janicka, Namiotkiewicz, Dębowski i wspólnicy Sp.k., FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz Sp.k., Gessel Kancelaria Prawna, Łaszczuk i Wspólnicy Sp.k oraz Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp. k. Oprócz Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, patronat nad konkursem objęły: Polskie Stowarzyszenie Sądownictwa Polubownego, wydawnictwo CH Beck oraz dziennik Rzeczpospolita.

Lewiatan/AS