W dniu 14 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo bankowe, która stwarza zagranicznym instytucjom kredytowym możliwość przekształcania się w banki krajowe.

Ustawa Prawo bankowe określa warunki oraz sam proces takiego przekształcenia. Na jego kanwie utworzony może zostać bank w formie spółki akcyjnej. Sama procedura jest nieskomplikowana, nowe przepisy zaś nie powodują konieczności zmiany formy działalności. Zakłada się jednakże, że same oddziały powinny wykazywać zainteresowanie w tej sprawie. Przeobrażenie takie powinno wzmocnić ich stabilność finansową.

Bank, który powstaje z przekształcenia zagranicznych instytucji kredytowych będzie poddany Komisji Nadzoru Finansowego. Jego depozyty zostaną objęte opieką Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Sytuacja taka może okazać się pomyślna dla deponentów, ponieważ dawać może nowe możliwości ekspansji zagranicznej bankowości ( np: poprzez wzrost zaufania do tej placówki na rynku polskim).

Na nowo utworzony bank przejdą zezwolenia, koncesje i ulgi, które przysługiwały mu jako oddział instytucji kredytowej. Środki pieniężne, które służyły realizacji bieżących potrzeb oddziału, nie zostaną włączone do zobowiązań banku.

Rząd w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy zaznaczył, że do tej pory w polskim systemie prawnym nie było przepisów umożliwiających taką transformację oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy, możliwe było jedynie przekształcenie banku krajowego w oddział instytucji kredytowej. Nowe przepisy znacząco ułatwiają rozwój oddziałów kredytowych, których stan finansowy oraz infrastruktura pozwalają na zmianę swojej dotychczasowej aktywności na rynku.

Karol Muż

Zobacz także:

SN: Niezapłacony kredyt podstawą do usunięcia ze stanowiska sędziego

Szczególne uprawnienia konsumenta i kredytodawcy w aspekcie umowy o kredyt konsumencki