Od dziesięciu lat 19 listopada jest Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. Intencją inicjatorów akcji jest zorganizowanie szerokiego międzynarodowego partnerstwa organizacji inicjujących kampanie i wydarzenia podnoszące świadomość społeczną w zakresie profilaktyki wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci.

Krzywdzenie najmłodszych to bardzo poważny i powszechny problem. Każdego dnia tysiące dzieci staje się ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej. Najmłodsi są także wykorzystywani do celów komercyjnych takich jak żebractwo, przymusowa praca, prostytucja.

Skala zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce jest niepokojąca. Rośnie liczba małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami znęcania się nad członkami rodziny, naruszenia nietykalności cielesnej i wykorzystywania seksualnego. W latach 2003-2010 w naszym kraju ponad 4-krotnie wzrosła liczba dzieci poszkodowanych przestępstwami seksualnymi i przemocowymi, które były przesłuchiwane w charakterze świadków w swoich sprawach.

Zobacz:Sprawcy przemocy w rodzinie będą eksmitowani do noclegowni

Walka z przemocą wobec dzieci to zadanie całego społeczeństwa. Ważna jest nie tylko świadomość rodziców, opiekunów i profesjonalistów, ale także wrażliwość i reagowanie osób, które są świadkami przemocy.

Zobacz:Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci jest momentem refleksji nad zaawansowaniem i skutecznością polityki ochrony dzieci w Polsce. Organizacje społeczne zaangażowane w przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci liczą na to, że będzie to priorytet dla utworzonego właśnie rządu RP.

Zobacz także:

Międzynarodowy Tydzień Sprawiedliwości Naprawczej trwa

Walka z komercyjnym wykorzystywaniem seksulanym dzieci