Kilka tysięcy osób skorzystało z darmowych informacji prawnych w ramach akcji „Niebieski Parasol”, którą zorganizowała Krajowa Rada Radców Prawnych oraz Okręgowe Izby Radców Prawnych.

Przez cały tydzień od 20 do 25 kwietnia 2009 roku , w 33 miastach Polski około 600 radców prawnych i aplikantów udzielało porad prawnych wszystkim potrzebującym. Z darmowych porad prawnych skorzystało ok. trzy tysiące osób.

Akcja skierowana była głównie do konsumentów, ale udzielano również porad z zakresu prawa spółdzielczego, lokalowego, gospodarki nieruchomościami i ksiąg wieczystych.

- Najwięcej porad dotyczyło spraw spadkowych, zagadnień z zakresu gospodarki nieruchomościami a także spraw lokalowych i spółdzielni mieszkaniowych – podkreśla Ewa Krzysztoporska, rzecznik prasowy Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie.

We Wrocławiu – jak informuje Maciej Wiewiórski , rzecznik prasowy OIRP we Wrocławiu – dominowały sprawy lokalowe oraz spadkowe. Nie brakowało także spraw rodzinnych.

W Gdańsku, gdzie zgłosiła się rekordowa liczba chętnych, dominowały sprawy spadkowe oraz cywilne związane z obrotem nieruchomościami. – Musieliśmy zwiększyć liczbę dyżurujących radców a w ostatnim dniu wydłużyć czas udzielania porad tak, aby przyjęci zostali wszyscy chętni, którzy się zgłosili – podsumowuje Magdalena Witkowska, rzecznik prasowy OIRP w Gdańsku.

Okręgowa Izba radców Prawnych w Krakowie zorganizowała także punktu udzielania informacji prawnych w Nowym Sączu i Tarnowie. -Osoby korzystające z pomocy prawnej w ramach akcji były przede wszystkim zainteresowane tematyką prawa rzeczowego i prawem spadkowym – analizuje Anna Sobczak, rzecznik prasowy OIRP w Krakowie.

W Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze porady dotyczyły przede wszystkim prawa konsumenckiego oraz spadkowego. - Udzielaliśmy także porad dotyczących prawa rodzinnego, windykacji bankowej – możliwość renegocjowania warunków spłaty kredytu jak również prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego czy spółdzielczego – podkreśla Maria Majewska – rzecznik prasowy OIRP w Wałbrzychu.

W Poznaniu 35 proc. osób, które zgłosiły się na dyżur radców prawnych pytało o kwestie związane z prawem mieszkaniowym, 18 proc. spadkowym zaś 14 proc. z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

W anonimowej ankiecie, która wypełniały osoby korzystające z pomocy wszyscy uznali akcję za potrzebną. Postulowali za jej kontynuacja w przyszłości, wraz wprowadzeniem specjalizacji porad.

W Bydgoszczy – jak informuje Artur Lewicki, rzecznik prasowy OIRP w Bydgoszczy – akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Porady udzielane były w siedzibie OIRP w Bydgoszczy a także w Pile.

W Koszalinie, jak podkreśla Mariusz Hewelt, rzecznik OIRP w Koszalinie udzielano porad dotyczących obrotu nieruchomościami, spraw spadkowych, mieszkaniowych i pracowniczych. Były to sprawy o bardzo zróżnicowanym charakterze, często wymagające analizy akt.

Do Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach, – która zorganizowała także punkty informacji prawnych w regionie – w Radomiu, Sandomierzu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu - w czasie trwania akcji przybyło wiele osób. – Najwięcej pytań było o odszkodowania –od komunikacyjnych po konsumenckie. Wiele było spraw spadkowych oraz dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Niestety dużo dotyczyło rozwodów i ich skutków- wylicza Halina Matys – rzecznik prasowy OIRP w Kielcach.

Tydzień bezpłatnych informacji prawnych, ogromne zainteresowanie akcją, świadczy o tym, że zapotrzebowanie na rzetelne wyjaśnienia prawne jest w społeczeństwie ogromne.

KRRP/AS

Zobacz także:

Prawo a medycyna-debata

Szkolenie dla radców w Berlinie