W dniach 23-25 marca 2009 roku w Bukareszcie odbył się III Światowy Szczyt Prokuratorów Generalnych państw członkowskich należących do ONZ. Tematem wiodącym konferencji była: „Instytucja Prokuratora Generalnego jako filar systemu karnego wymiaru sprawiedliwości”.

Podczas konferencji strona polska była reprezentowana przez Zastępcę Prokuratora Generalnego – Jerzego Szymańskiego i Dyrektora Biura Obrotu Prawnego z Zagranicą – Krzysztofa Karsznickiego.

Podobne światowe spotkania o takim samym charakterze miały miejsce w 2004 r. w Gwatemali i w 2005 r. w Katarze.
Spotkanie w Gwatemali poświęcone było bezpośredniej współpracy pomiędzy prokuratorami poszczególnych krajów, natomiast spotkanie w Katarze – umacnianiu rządów prawa oraz promocji mechanizmów wzmacniających współpracę międzynarodową.

Na szczycie w Bukareszcie dominował temat roli Prokuratora Generalnego we wzmacnianiu zaufania publicznego do wymiaru sprawiedliwości i jego niezależności w realizowaniu ścigania przestępstw.
Uczestnicy konferencji zgodnie wypowiadali się co do konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu niezależności prokuratury od organów władzy wykonawczej w sferze ścigania przestępstw. Zwracano uwagę, iż nawet w systemach, w których prokuratura jest częścią władzy wykonawczej, istnieją odpowiednie rozwiązania systemowe gwarantujące znaczną autonomię prokuratora w zakresie realizacji zadań związanych ze ściganiem karnym (np. Holandia, Korea Południowa).

Niezależnie od występujących różnic w zakresie statusu i pozycji prokuratora, wszyscy uczestnicy konferencji zgodzili się, iż dla wzmocnienia zaufania społecznego do systemu wymiaru sprawiedliwości, niezależność prokuratora musi być zabezpieczona przez następujące gwarancje:

• wprowadzenie kadencyjności Prokuratora Generalnego i zapewnienie jego nieusuwalności przed upływem kadencji,
• wprowadzenie czytelnych kryteriów awansu zawodowego,
• ustanowienie zakazu wydawania prokuratorom przez organy władzy wykonawczej, poleceń i wytycznych dotyczących konkretnej sprawy,
• zapewnienie odpowiedniego poziomu wynagradzania.

W ramach szczytu omawiano też stan implementacji i stosowania Konwencji o Międzynarodowej Przestępczości Zorganizowanej oraz Konwencji ONZ przeciwko Korupcji, jak również propozycje dotyczące wzmocnienia współpracy międzynarodowej i regionalnej w sprawach karnych, w szczególności w zakresie ścigania przestępstw o charakterze terrorystycznym i korupcyjnym.














MS/AS

Zobacz także:

Premier powołał Radę Służby Cywilnej

Nowe zasady kredytu konsumenckiego