Nowelizacja prawa upadłościowego i naprawczego przewiduje, iż już przedsiębiorca, którego zadłużenie jest niewielkie i przejściowe, będzie mógł wszcząć postępowanie naprawcze

W sejmowej podkomisji nadzwyczajnej trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Projektowane zmiany maja na celu wypracowanie dla przedsiębiorców korzystniejszych procedur naprawczych.

Zgodnie bowiem z nową procedurą sad będzie bowiem mógł zezwolić na wszczęcie przez zadłużonego przedsiębiorcę postępowania naprawczego, także w przypadku oddalenia jego wniosku o ogłoszenie upadłości. Opóźnienie wykonaniu zobowiązań nie będzie jednak mogło przekraczać trzech dni natomiast suma niewykonanych zobowiązań nie będzie mogła przewyższać 10 proc. wartości księgowej jego majątku.

Przedsiębiorca przeciwko, któremu prowadzone jest postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację jego majątku nie będzie mógł skorzystać z powyższej procedury. W podobnej sytuacji znajdzie się również przedsiębiorca w majątku, którego został przyjęty układ likwidacyjny , a od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło jeszcze pięć lat.

Podobnie jak w obecnych rozwiązaniach sąd w ciągu 14 dani od złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego, sąd będzie mógł zakazać jego rozpoczęcia. Najnowsze zmiany przewidują jednakże, iż w razie uprawomocnienia się takiego postanowienia, oświadczenie przedsiębiorcy o jego wszczęciu nie wywoła skutków.

Projekt nowelizacji zakłada ponadto, iż z dniem wszczęcia postępowania naprawczego przedsiębiorca składa wniosek o wpisanie informacji o tym do właściwego rejestru. Z tym dniem zawieszone zostanie wykonywanie zobowiązań przedsiębiorcy i jednocześnie naliczanie mu odsetek. Postępowania zabezpieczające i egzekucyjne nie będą mogły być przeciwko jemu wszczynane, a już wszczęte zostaną z mocy prawa zawieszone. Wyjątkiem pozostaną jednak postępowania dotyczące wierzytelności nieobjętych układem.

KZ