statystyki

RPO w sprawie zasad oceny zdolności kredytowej

16.03.2011, 06:31; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:23
W wyniku coraz liczniej otrzymywanych skarg od osób ubiegających się o przyznanie kredytu Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Prezesa Banków Polskich, w sprawie zasad oceny zdolności kredytowej stosowanych przez banki. 

Reklama


Skargi kierowane do RPO, kwestionują procedurę oraz oceny zdolności kredytowej osób ubiegających się o przyznanie kredytu. Największe zastrzeżenia budzi konieczność przedstawienia bankom dokumentów, z których wykonywana jest kserokopia i gromadzenia uzyskanych w ten sposób danych osobowych, które nie są istotne dla celu, w którym są udostępniane. Dotyczy to w szczególności osób, wobec których sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, a bank oczekuje kopii wyroku. Osoby kierujące skargi do RPO wskazują, że w wyroku orzekającym rozwód, sąd orzeka również o winie rozkładu małżeństwa, o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi oraz w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. W ocenie skarżących, żądanie przez banki przedstawienia takiego dokumentu narusza ich konstytucyjne wolności i prawa osobiste.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama