Zmiany w konstytucji wymusza nasze członkostwo w Unii Europejskiej, m.in. trzeba należy zapewnić współpracę naszej administracji państwowej z europejską oraz sprecyzować kompetencje polskiego Sejmu i Parlamentu Europejskiego. Obecnie w klubach parlamentarnych trwają wzmożone konsultacje odnośnie planowanych zmian.

Podstawowym celem proponowanych zmian jest usprawnienie rządów. Według sondażu CBOS aż 55 % respondentów uważa, że w konstytucji należy wprowadzić zmiany w podziale kompetencji i uprawnień między prezydentem a rządem. Przeciwko zmianom opowiedziało się 22 % badanych.

Projekt PO zakłada odejście od zasady proporcjonalności ordynacji wyborczej przez zmniejszenie liczby posłów z 460 do 300 oraz powiązanie liczby mandatów w Senacie z liczbą mieszkańców w województwie w ten sposób, że na każdy rozpoczęty milion mieszkańców przypadałby jeden mandat. Ponadto prawo zasiadania w Senacie otrzymaliby byli prezydenci. PO opowiada się także za tym, aby Sejm mógł odrzucać weto prezydenckie bezwzględną większością głosów (obecnie wymagana jest większość 3/5). Warunkiem startu prezydenta w wyborach ma być zebranie 300 tys. podpisów (obecnie 100 tys.).

W najbliższym czasie ma powstać sejmowa komisja konstytucyjna, która ma się zająć zarówno propozycjami PO jak i pomysłami zgłaszanymi przez PSL. Posłowie PSL chcą likwidacji Senatu i przeniesienia jego uprawnień na Prezydenta.

Projekt zmiany Konstytucji przedstawia także PiS. Domaga się rozszerzenia kompetencji Prezydenta m.in. o prawo odmowy powołania premiera, jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że nie będzie przestrzegał prawa.

Ewelina Koryńska

Zobacz także:

GIODO na posiedzeniu w Brukseli

Senat przyjął ustawę o dopalaczach