Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która obniża wymagania wobec kandydatów na asystentów sędziów.

Podstawowym celem ustawy jest zwiększenie zainteresowania młodych prawników podjęciem zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego, poprzez złagodzenie wymogów wobec osób ubiegających się o pracę w takim charakterze.

Zobacz: Asystent sędziego bez perspektywy awansu zawodowego

Kandydat nie będzie musiał ukończyć- tak jak obecnie- aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Nie będzie także musiał legitymować się zdanym prawniczym egzaminem zawodowym.

Wystarczy by miał 24 lata i ukończył wyższe studia prawnicze. Okres pracy, po jakim asystent sędziego bez aplikacji lub zdanego egzaminu zawodowego będzie mógł przystąpić do egzaminu sędziowskiego wyniesie 5 lat. Asystent sędziego - jeżeli zda egzamin sędziowski - będzie mógł zostać powołany na stanowisko sędziego sądu rejonowego po sześciu latach zatrudnienia na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ustawa dla prawników bez aplikacji lub zdanego egzaminu, którzy uzyskali zatrudnienie w charakterze asystenta sędziego, wprowadza wymóg odbycia 12-miesięcznego stażu asystenckiego, którego celem będzie teoretyczne i praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu.

Wprowadzane ustawą zmiany dotyczące asystentów sędziów nie będą dotyczyć osób obecnie zatrudnionych na tych stanowiskach.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

FOR: Asystent sędziego nie potrzebuje aplikacji