Bohdan Zdziennicki

Przeprowadzone ostatnio badania opinii publicznej pokazały, że polskie społeczeństwo nie ma zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

Osobiście mam jednak duży dystans do sondaży, także tych wskazujących na brak zaufania społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Ciekawi mnie bowiem, czego nie dowiedziałem się z metodologii badania, czy respondenci byli osobami, które miały w swoim życiu styczność z sądami a idąc dalej, czy sprawa z jaką znaleźli się w sądzie zakończyła się rozstrzygnięciem korzystnym dla badanego czy też przeciwnie. Warto byłoby dodać także informacje czy sprawa była zainicjowana przez stronę czy też wszczęta z urzędu. Często wyniki badań są rezultatem stereotypów, gdyż biorą w nich udział osoby kształtujące swoją opinię jedynie na podstawie doniesień prasowych czy też oceny innych osób.

Muszę też zauważyć, że tocząca się walka polityczna nie wpływa korzystnie na opinię o funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości a nawet można powiedzieć, że przyciemnia obraz wszystkich instytucji państwowych. Mimo, iż badanie wykazało, że Polacy największym zaufaniem darzą Trybunał Konstytucyjny to w swojej działalności także my obserwujemy, że obraz Trybunału Konstytucyjnego jest niekiedy kształtowany w sposób negatywny np. gdy przed samą rozprawą wpływają wnioski o wyłączenie niektórych sędziów Trybunału ze składu orzekającego.

Generalnie Sądownictwo w porównaniu z pozostałymi instytucjami państwowymi, nie ma złego wskaźnika opinii wśród obywateli. Uważam, że Sądownictwo, mimo krytyki i wielu wad, jest nadal najlepszą częścią polskiej państwowości a sędziowie to jedna z najlepiej wykształconych grup zawodowych działających w przestrzeni publicznej..