Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła uwagę na problem związany z brakiem w regulaminie Sejmu RP jakiegokolwiek terminu do rozpatrzenia przez organy Sejmu wniosku o uchylenie formalnego immunitetu parlamentarnego.

Zdaniem RPO obecny stan prawny może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać skuteczną egzekucję prawa do sądu osoby, której dotyczy zachowanie posła będące przedmiotem wniosku.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich rozpatruje przekazane przez Marszałka Sejmu RP wnioski w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności za przestępstwo lub wykroczenie albo aresztowanie bądź zatrzymanie. Sprawozdanie Komisji z rozpatrzenia takiego wniosku doręcza się posłom niezwłocznie.

Rzecznik zwraca jednak uwagę, że regulamin nie określa ani terminu, w jakim powinno nastąpić przekazanie przez Marszałka Sejmu wniosku do Komisji, ani okresu, w którym Komisja powinna zakończyć rozpatrywanie tego wniosku.

RPO wskazuje ponadto, iż brak jest również regulacji dotyczących kontynuacji prac nad wnioskiem o uchylenie formalnego immunitetu posła na wypadek zakończenia kadencji parlamentu, mimo że takie uregulowania zostały przewidziane w Regulaminie Senatu RP.

W uwagi na powyższe, Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje podjęcie prac nad dostosowaniem postanowień regulaminu Sejmu w zakresie, w jakim nie przewidują jakichkolwiek terminów do rozpatrzenia wniosku o uchylenie immunitetu parlamentarnego, do standardów określonych w Konstytucji RP oraz Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Źródło:RPO