statystyki

Precedensowe orzeczenie Sądu Najwyższego

23.02.2010, 10:55; Aktualizacja: 19.03.2011, 01:33
Przed Sądem Najwyższym zakończyła się precedensowa sprawa prowadzona przez prawników z Kancelarii Prawniczej Marek Musiał przeciwko The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku. Sąd Najwyższy przyznał rację kancelarii i rozstrzygnął ostatecznie, że amerykański bank nie miał prawa złożyć wniosku o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego wobec polskiej firmy.

Amerykański bank The Bank of New York Mellon z siedzibą w Nowym Jorku w kwietniu 2009 r. złożył wniosek o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego wobec Fabryki Wódek Polmos SA w Łańcucie, należącej do francusko-polskiej grupy Belvedere („Spółka”). Wniosek o wszczęcie upadłości złożony został do Sądu Rejonowego w Rzeszowie, a jako podstawę formalną wniosku bank wskazał przepisy Rozporządzenia Rady (WE) nr 1346/2000 z dnia 29 maja 2000 r. w sprawie postępowania upadłościowego (Dz.U.UE.L.00.160.1) („Rozporządzenie Rady”) oraz fakt objęcia Spółki przez sąd francuski postępowaniem ochronnym tzw. sauvegarde.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane