Kancelaria Schoenherr wydaje „Informator o przestępczości gospodarczej” dla firm działających w Europie Środkowo-Wschodniej.

Według opublikowanego w zeszłym miesiącu raportu GUS, posiadanie za granicą oddziałów, zakładów lub udziałów potwierdziło o 18,7% przedsiębiorstw więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie, polski eksport w 2010 r. był o 19,5% wyższy niż w roku 2009. Wraz z intensyfikacją ekspansji zagranicznej firm rośnie znaczenie znajomości przez ich pracowników zagadnień związanych z „przestępczością białych kołnierzyków”, w tym korupcji, oszustw oraz prania pieniędzy.

Wydany właśnie przez środkowoeuropejską kancelarię prawną Schoenherr „Informator o przestępczości gospodarczej” (ang. „White Collar Crime Primer”), koncentrujący się na zagadnieniach korupcji gospodarczej, daje pogląd o regulacjach prawnych 18 krajów naszego regionu.

W zeszłym roku w kancelarii prawnej Schoenherr powstał międzynarodowy zespół zajmujący się doradztwem w zakresie prawa karnego gospodarczego. Opublikowany przewodnik jest owocem pracy tego zespołu. Raport zawiera informacje z Polski oraz 17 innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, takich jak: Austria, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina oraz Węgry. Dodatkowa, oddzielna sekcja opracowania dotyczy bieżących i szeroko dyskutowanych regulacji w Stanach Zjednoczonych (US-Foreign Corrupt Practices Act), a także w Wielkiej Brytanii (UK Bribery Act) – ustawy, która weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 roku.

„Nasza publikacja jest odpowiedzią na liczne pytania ze strony klientów dotyczące odpowiedzialności prawnej firm i ich dyrektorów oraz sankcji grożących im w sprawach dotyczących korupcji. Mamy nadzieję, że pozwoli on przedsiębiorcom zmniejszyć niepewność i ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wynikające z rozbieżności pomiędzy przepisami obowiązującymi w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej” – mówi Michał Gruca, adwokat w warszawskim biurze Schoenherr.

„Naszym celem jest zapewnienie polskim firmom bardzo praktycznego przewodnika, który będą mogły wykorzystać przy analizie potencjalnych ryzyk związanych z działalnością podejmowaną w Polsce, jak i za granicą” – dodaje Katarzyna Terlecka, partner w warszawskim biurze Schoenherr.

Wersja elektroniczna poświęconego korupcji „Informatora o przestępczości gospodarczej” jest dostępna w jęz. angielskim na stronie internetowej Schoenherr.