Problematyka odpowiedzialności prawnej za zmiany klimatu to temat publikacji, której autorami są m.in. prawnicy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Climate Change Liability: Transnational Law and Practice stanowi pierwszą poważną próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, kto, w świetle obowiązującego obecnie prawa, ponosi odpowiedzialność za zmiany klimatu.

- Polskie prawo nie odwołuje się bezpośrednio do pojęcia odpowiedzialności za zmiany klimatu – mówi Izabela Zielińska-Barłożek, wspólnik kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialny za Zespół Prawa Ochrony Środowiska.

- Zdrowe środowisko jest jednak wartością konstytucyjną, a władze publiczne mają obowiązek prowadzić politykę zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne współczesnemu i przyszłym pokoleniom. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzialność za zmiany klimatu można przypisać państwu. Jeżeli chodzi o odpowiedzialność jednostek mających wpływ na zmiany klimatu, obowiązujące przepisy prawa cywilnego nie wykluczają dochodzenia od nich roszczeń o naprawienie szkody spowodowanej przez takie zmiany. Bardzo trudno byłoby jednak wykazać, że konkretna i mierzalna szkoda została spowodowana przez określony podmiot. Ponieważ jednak przepisy dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu są systematycznie obostrzane, można się spodziewać, że w przyszłości liczba spraw sądowych na tle przepisów prawa ochrony środowiska może wzrosnąć - dodaje.

Pierwsza część publikacji jest poświęcona prawnym, naukowym oraz politycznym aspektom odpowiedzialności za skutki zmian klimatycznych.

Druga część stanowi komparatystyczne studium problematyki tej odpowiedzialności w kilkunastu jurysdykcjach. Przedmiotem zainteresowania autorów było łącznie 17 państw (zarówno tzw. krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się) oraz Unia Europejska jako całość.

Autorzy przyjrzeli się zarówno państwom będącym największymi emitentami gazów cieplarnianych (takim jak USA czy Chiny), znaczącym światowym gospodarkom (jak choćby Niemcom czy Japonii), państwom kwalifikującym się do kategorii wysokoemisyjnych (jak Polska czy Rosja), jak i krajom bezpośrednio narażonym na ponoszenie ujemnych konsekwencji zmian klimatu (np. Indonezji).

Autorzy części dotyczącej Polski, prawnicy kancelarii Wardyński i Wspólnicy (Tomasz Wardyński, Izabela Zielińska-Barłożek, Maciej Szewczyk, Dominik Wałkowski, Bartosz Kuraś, Agnieszka Szydlik oraz Joanna Szafrańska), starali się ocenić, w jakim stopniu obecnie obowiązujące regulacje odpowiadają wyzwaniom związanym z odpowiedzialnością prawną za zmiany klimatu. Spróbowali też nakreślić możliwe kierunki dalszej ewolucji tych regulacji.