Agnieszka Żbikowska, prawnik, ekspert serwisu wieszjak.pl

Do senatu została skierowana ustawa z dnia 23 października 2009r. O zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów. Wprowadza ona między innymi zmiany w ustawie z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. Z 2000r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.)

Zgodnie ze znowelizowanym art. 33 § 3 adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz uwierzytelnić odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.

Takie rozwiązanie z całą pewnością wpływa na postępowanie nieznacznie je upraszczajac, a poza tym zmiejsza koszty postępowania dla klienta.

W sytuacji kiedy organ administracji publicznej będzie miał wątpliwości co do wiarygodności uwierzytelnionego odpisu dokumentu może zarządać urzędowego poświadczenia pospisu stron.

Art. 76a. § 1 zakłada iż, w sytuacji kiedy dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.

Organ administracji publicznej zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, o ile strona sama uzyskać ich nie może. Gdy organ uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego

dostarczenie. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, o ile jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza lub też przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Ponieważ zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego. Jedynie w przypadkach uzasadnionych okolicznościami sprawy, organ administracji publicznej zażąda od strony składającej odpis dokumentu przedłożenia oryginału tego dokumentu.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43,poz. 296, z późn. zm. a mianowicie art

art. 129 otrzymuje nowe brzmienie w myśl którego strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą. Strona może złozyć zamiast oryginału dokumentu odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo też przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Zgodnie z § 3. art. 129 zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem

przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego

adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii

Generalnej Skarbu Państwa ma charakter dokumentu urzędowego.

Natomiast jeżeli okoliczności sprawy to uzasadniają, sąd, na wniosek strony albo z urzędu, zażąda od strony składającej odpis dokumentu, przedłożenia oryginału tego dokumentu.

Nowelizacja obejmuje także art. 485 § 4 , który otrzymuje brzmienie:

„Jeżeli nie dołączono oryginału weksla, czeku, warrantu lub rewersu albo dokumentów

określonych w § 3, przewodniczący wzywa powoda do ich złożenia

pod rygorem zwrotu pozwu na podstawie art. 130.”.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w:

- ustawie z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz.

1188 i Nr 166, poz. 1317),

- ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz.1059, z późn. zm.,

- w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2008 r. Nr 73, poz.443, z późn. zm.

- ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60, z późn. zm.)w ustawie z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz.509, z późn. zm.

- ustawie z dnia 8 lipca 2005 r. o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr

169, poz. 1417

Ponadto w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.) art. 37 § 1 otrzymał nowe brzmienie a mianowicie - pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć

do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, oraz doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Sąd może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony.

Ponadto strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie sądu złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ odpis lub wyciąg z dokumentu. Sąd zażąda udzielenia odpisu lub wyciągu, jeżeli strona sama uzyskać ich nie może. Gdy sąd uzna za konieczne przejrzenie oryginału dokumentu, może wystąpić o jego dostarczenie.

Oprócz tego nowelizacja wprowadza jeszcze kilka innych ważnych elementów dlatego też polecam wszystkim prawnikom lekturę całości ustawy.