Ministerstwo Sprawiedliwości chce obniżyć wymagania dla kandydatów na aplikacje prawnicze oraz umożliwić uzyskanie tytułu adwokata i radcy prawnego bez konieczności odbywania aplikacji.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji prawa o adwokaturze i innych ustaw. W myśl projektu obniżeniu ulegnie limit punktów, jakie będzie musiał otrzymać podczas konkursu absolwent prawa, aby dostać się na aplikację adwokacką lub radcowską. Dotychczas kandydat musiał odpowiedzieć pozytywnie na ok. 75 proc. pytań testowych, teraz ta poprzeczka zostanie obniżona do ok. 55 proc.

CO ZMIENI NOWELIZACJA USTAWY O ADWOKATURZE I RADCACH PRAWNYCH


• obniży wymagania dla kandydatów na aplikacje radcowską i adwokacką • przywróci możliwość swobodnego przepływu między zawodami prawniczymi • wprowadzi pozaaplikacyjne drogi dojścia do zawodu • zwiększy wpływ korporacji na egzaminy zawodowe

Jednolite zasady

Egzamin na aplikacje: radcowską i adwokacką ma być ujednolicony. W efekcie będzie przygotowany przez jeden zespół ekspertów, złożony z przedstawicieli ministra sprawiedliwości oraz członków obydwu korporacji. Zmniejszeniu ulegnie też liczba obszarów prawa, która będzie wymagana na egzaminie. Z testu znikną m.in. pytania z zakresu prawa finansowego, europejskiego a także zasad etyki zawodowej. Dalszym ułatwieniem dla kandydatów ma być publikowanie na 90 dni przed konkursem na stronach internetowych resortu sprawiedliwości wykazu aktów prawnych, których znajomość będzie wymagana.

Roczna praktyka

Projekt na nowo chce otworzyć tzw. pozaaplikacyjne drogi dojścia do zawodu. W konsekwencji do zawodu adwokata czy radcy prawnego będą mogły trafić osoby po aplikacji sędziowskiej czy prokuratorskiej, pod warunkiem jednak, że w momencie wnioskowania o wpis wykazały się co najmniej roczną praktyką w kancelarii prawnej, niezależnie czy był to etat czy tylko umowa zlecenia. Jeszcze dłuższą praktykę będą musieli posiadać doktorzy nauk prawnych, chcący zostać radcami lub adwokatami, dla nich okres ten wynosi 18 miesięcy. Bez żadnych przeszkód adwokatami będą mogli natomiast zostać profesorowie i doktorzy habilitowani nauk prawnych.

Pięcioletni staż

Projekt modyfikuje też wprowadzoną wcześniej regulację umożliwiającą absolwentom prawa zdawanie egzaminu zawodowego, z pominięciem aplikacji, którą to regulację zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Dopuszczała ona do egzaminu zawodowego absolwentów prawa z 5-letnim stażem przy tworzeniu lub wykonywaniu prawa. W myśl nowej koncepcji ministra Zbigniewa Ziobro, byłoby to możliwe po sześciu latach – pod warunkiem jednak, że absolwenci prawa pracowali przez ten czas przy obsłudze prawnej w kancelarii adwokackiej bądź radcowskiej. Ponadto w egzaminie, który będzie miał charakter państwowy, większy udział niż dotychczas będą mieli zapewnieni przedstawiciele korporacji. Powraca się również do koncepcji dwuetapowego egzaminu, składającego się z części ustnej i pisemnej. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych i najprawdopodobniej już w marcu trafi na posiedzenie rządu.