statystyki

Będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych

27.09.2013, 16:53; Aktualizacja: 27.09.2013, 19:51
  • Wyślij
  • Drukuj
Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej

Miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnejźródło: ShutterStock

Więcej miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych kierowców. Sejm znowelizował prawo o ruchu drogowym wprowadzając między innymi nowe wzory i zasady wydawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym. Celem zmiany dotychczasowych przepisów jest eliminacja nadużyć w korzystaniu z tych kart - poinformował w Sejmie Marek Plura, przewodniczący stałej podkomisji do spraw osób niepełnosprawnych, która zmiany przygotowała. Poseł powiedział, że wolne miejsca parkingowe są towarem deficytowym, czego często doświadczają osoby niepełnosprawne ruchowo.



Nowe karty parkingowe będą wydawane jedynie osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają istotne trudności w poruszaniu się. Karta będzie wydawana raz na pięć lat, a nie bezterminowo, jak to jest obecnie. Za odstąpienie karty innej osobie grozić będzie grzywna w wysokości 2 tysięcy złotych. Powstanie też centralna ewidencja kart parkingowych jako element nowego CEPIK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ustawa określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych zarezerwowanych wyłącznie dla pojazdów z kartą. Ma nie być problemów z ochroną danych osobowych. Poseł Plura powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowa karta będzie spełniała wszystkie wymogi określone ustawą o ochronie danych osobowych. Zdjęcie na niej będzie widoczne jedynie w zarysie dopuszczonym przez prawo. Dane osobowe będą zakodowane. Policja lub straż miejska po odczytaniu kodu zweryfikują użytkownika karty korzystając z centralnego rejestru. I wtedy będziemy wiedzieć, że karta należy do Jana Kowalskiego a nie pani Kowalskiej - podkreśla. 

Ustawę musi jeszcze rozpatrzyć Senat.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 10

  • 1: mig z IP: 83.24.84.* (2013-10-23 22:24)

    Następny bubel prawny.Komisje przyznają lekki stopień niepełnosprawności osobą ze sztywnym stawem kolanowym,dyskopatią z tym związaną ,osteoporozą około stawową itd.Tak mam ja ,każdy krok to ból większy lub mniejszy.Obecnie mam kartę a nowej nie dostanę!!!

  • 2: Kolega z IP: 31.182.73.* (2013-10-24 16:25)

    Co za nowa głupota naszych polityków. Każda karta parkingowa jest imienna ze zdjeciem osoby niepełnosprawnej. Lekarz okresla symbol choroby narządu ruchu i na tej podstawie jest wydawana. Chyba posłowie nie widzieli na oczy takiej karty? Kolejny bubel który nabije kase firmie drukarskiej... Pewnie firmie prowadzonej przez rodzine pomysłodawcy? Szok!!!

  • 3: gando z IP: 194.187.54.* (2013-10-24 19:10)

    znowu szukaja szmalu nowa cena za nowe karty to kupa pieniedzy od inwalidow a juz za nie placili.ktos komus nabija kase.

  • 4: bartek z IP: 84.38.91.* (2013-12-07 17:04)

    w stalowej woli nalezy przeprowadzic koniecznie weryfikacje kart to co sie obserwuje kto i za co dostaje karte zakrawa na kpiny

  • 5: rodzic z IP: 89.229.69.* (2014-01-24 09:55)

    wystarczy zweryfikować te które są i odebrać tym co nie potrzebują oraz nakazać zwrot karty osoby zmarłej aby rodzina z niej nie korzystała

  • 6: nn z IP: 91.193.40.* (2014-02-11 21:40)

    I znowu rządzący robią sobie jaja.
    Prawa nabyte dla nich nie istnieją.
    Moją żona, po ciężkiej chorobie i dwóch poważnych operacjach, ma znaczny stopień niepełnosprawności orzeczony na stałe. Kartę parkongową również otrzymała na stałe. Teraz Jej, i osobom podobnym, zabiera Państwo prawa nabyte. Przecież prawa takie to rzecz święta.
    Ale nie dla rządzących.

  • 7: kuba z IP: 178.37.31.* (2014-02-26 11:47)

    Niwielu nipełnosprawnych ma orzeczenie nipełnosprawności bezterminowe
    to znaczy że będą niepełnosprawni do końca swego trudnego życia orzeczniczy nichętnie tak orzekają a są specjialistami od tych spraw ale
    rządzący wiedzą wszystko najlepiej i wydaje się im że są nadspecjialstami
    a mrze było by lepiej jak by się zajeli swymi imunitetami.

  • 8: Renata z IP: 37.30.209.* (2014-03-29 11:31)

    No i dobrze niech zweryfikują te karty parkingowe podam przykład tylko jeden ,mam znaczny stopien chodze okulach niedowład konczyn dolnych kiedy tylko podjechałam gdzie kolwiek cos zalatwic odjezdzalam bo nie miałam gdzie stanac /mam prawo jazdy i samochod przystosowany/ czekam niekiedy az odjedzie inwalida z miejsca parkingowego a tu wsiada modelka a samochod z karta parkingowa kto to wydawal i komu?

  • 9: Zofia z IP: 37.30.209.* (2014-03-29 11:38)

    Tez mam karte bezterminowa i stopien znaczny na stale ale co z tego żeby wykluczyć nieprawdlowosci należy wprowadzić nowe jestem za tym bo i tak nie miałam miejsca aby stanac ciagle się denerwowałam jak widziałam kto staje na tych miejscach marzyłam dawno o takiej zmianie Nareszcie ale jest.

  • 10: dodo z IP: 46.112.8.* (2014-04-03 10:02)

    wymienic karty tak ale nie zabierac .Ja po 10 latach stopien umiarkowany stan zdrowia sie pogorszyl , atraz ktas moze mi zabrac,Brak zaufania do panstwa prawo nabyte

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie