statystyki

Nowelizacja k.p.a. potrzebna, ale po wnikliwej analizie

autor: Piotr Szymaniak28.03.2013, 09:19; Aktualizacja: 28.03.2013, 09:21

Urzędy zbyt często sięgają po sankcje w postaci administracyjnych skarg pieniężnych – przyznaje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ale zaproponowane przez rzecznika praw obywatelskich postulaty zmian w kodeksie postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) mogą nie wystarczyć.

Reklama


Reklama


– Próby ujednolicenia zapisów dotyczących sankcji administracyjnych mogą napotkać znaczne trudności w wypracowaniu spójnych rozwiązań. Kompleksowe uregulowanie tej problematyki w ustawie wymagałoby przeprowadzenia analizy wielu ustaw, jak też stworzenia katalogu zasad, które już w tej chwili funkcjonują na gruncie doktryny bądź są wywodzone z konstytucji – przekonuje Artur Koziołek, rzecznik MAiC, który przypomina, że 12 lutego 2013 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie strategii Sprawne Państwo 2020.

Wskazuje, że cel 4. tej strategii przewiduje przygotowanie nowelizacji k.p.a. w zakresie optymalizacji procedur administracyjnych.

– Możliwe będzie poszerzenie ich o uregulowanie problematyki administracyjnych kar pieniężnych. Należy jednak do tego podejść z dużą ostrożnością, ponieważ regulacje te będą miały bezpośredni wpływ na prawa i obowiązki obywateli – zastrzega Koziołek.

Resort przypomina, że w ostatnich latach zbyt częsta nowelizacja k.p.a. spotykała się z krytyką i postulatami powołania komisji kodyfikacyjnej prawa administracyjnego.

W niedawnym wystąpieniu RPO do MAiC prof. Irena Lipowicz zwracała uwagę, że system stosowania sankcji administracyjnych nie jest ani prosty, ani przejrzysty, a bywa też niesprawiedliwy. W przeciwieństwie do prawa karnego nie ma w prawie administracyjnym regulacji ogólnej, normującej podstawowe zagadnienia np. sankcji administracyjnej czy zasad odpowiedzialności za delikt administracyjny.

Dlatego RPO postulował m.in. wprowadzenie do k.p.a. ustawowej definicji sankcji administracyjnej czy zunifikowania zasad wymierzania kary pieniężnej. Domagał się też wprowadzenia przepisów, które przy nakładaniu kary pozwalałyby brać pod uwagę okoliczności (wielkość wyrządzonej szkody, zamierzony charakter, sytuację materialną osoby podlegającej odpowiedzialności administracyjnej).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • m(2013-04-02 10:28) Odpowiedz 00

    administracyjna skarga pieniężna???!!!
    Postuluję zastąpienie "skarg pieniężnych" karami cielesnymi za delikty administracyjne. Groźba np. porządnego lania mogłaby niejednego odwieśc od zamiaru popełnienia takiego czynu.

  • Vesemir(2013-03-28 10:05) Odpowiedz 00

    O Boże ! Znowu chcą nowelizować K.p.a. Jeszcze po porzedniej, wspaniałej nowelizacji nie wszyscy się otrząsneli, a tu znowu - i to specjaliści od Boniego się za to biorą. Włos się jeży na karku i nie tylko tam.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama