statystyki

Jest szansa, że egzamin komorniczy będzie dłuższy o dwie godziny

autor: Ewa Maria Radlińska19.02.2013, 09:35; Aktualizacja: 19.02.2013, 09:38
Egzamin

Egzaminźródło: ShutterStock

Osoby przystępujące do egzaminu komorniczego będą mieć dwie godziny więcej na rozwiązanie zadań. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie trybu i sposobu powoływania i działania komisji egzaminacyjnych oraz przeprowadzania egzaminów konkursowego i komorniczego. Zakłada on, że zmiana wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Resort chce bowiem, aby już tegoroczny egzamin był dłuższy.

Reklama


Reklama


Zgodnie z projektem pisemna część egzaminu ma trwać osiem godzin (dotychczas sześć). Część ta polega na opracowaniu dwóch tematów dotyczących czynności wchodzących w zakres zadań komorników. Osoby, które uzyskają ocenę pozytywną, przystępują do egzaminu ustnego.

Ministerstwo informuje, że projekt jest odpowiedzią na skargi i odwołania od przeprowadzonych egzaminów komorniczych w latach 2011–2012. W pismach zdający wskazywali, że sześciogodzinny czas na rozwiązanie skomplikowanych zagadnień był niewystarczający. Ponadto propozycja MS zrówna aplikantów komorniczych z radcowskimi i adwokackimi, którzy na porównywalny egzamin mają właśnie 480 minut.

„Niezwłoczne wejście w życie rozporządzenia jest konieczne ze względu na ważny interes państwa, jakim jest prawidłowa i terminowa organizacja egzaminu komorniczego, a także interes społeczny oraz konieczność prawidłowego przeprowadzenia egzaminu komorniczego w roku bieżącym” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Etap legislacyjny
Projekt skierowany do uzgodnień

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama