Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika przed domem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.12.2012, 07:08; Aktualizacja: 13.12.2012, 10:00
Odśnieżanie chodnika

Odśnieżanie chodnikaźródło: ShutterStock

Czy właściciel ma obowiązek usuwać śnieg i lód z chodnika wzdłuż swojej nieruchomości? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Przymusowy czyn społeczny(2012-12-13 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    A czy burmistrz pozamiata mi podwórko? Obowiązek odśnieżania miejskiego chodnika, to rodzaj pracy przymusowej, do której nasze państwo rzekomo nie może zmuszać nawet więźniów.
    Ponadto za pracę powinno należeć się wynagrodzenie.

    Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie ludzi do odśnieżania chodników. Ktoś miałby pracę a inni nie byliby zmuszani do pracy na rzecz burmistrza, za darmo. Mamy ogromne bezrobocie, więc powinniśmy stymulować koniunkturę szukając sposobów na dawanie pracy ludziom.

    Odpowiedz
  • 22obca88(2012-12-13 18:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam i podziwiam mądrość obywateli -internautów. I zastanawiam się dlaczego brak tej mądrości wszystkim pracującym pod szyldem godła ,przy biurku z pieczęcią w garści. Tam pracują nasi krewni,znajomi których wybieraliśmy.CO ZA NIEWIDZIALNA SIŁA TWORZY SIĘ MIĘDZY OBYWATELEM A URZĘDNIKIEM,POSŁEM ze następuje taki brak komunikacji,zrozumienia???Nie wiem czy to do konca swego zywota zgłębię?

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2013-02-18 20:40) Zgłoś naruszenie 00

    Mam firmę i logo (szyld) wisiał nad chodnikiem odrazu miałem pismo z wyliczonym nakazem zapłaty za zajęcie !!! Pasa drogowego a odsniezac mam pod kara grzywny ???!!! Co to za państwo .??!!?

    Odpowiedz
  • meadow(2012-12-16 01:58) Zgłoś naruszenie 00

    O ile jeszcze zrozumiałe byłoby, gdyby ten śnieg, lód czy błoto pochodziły z działki i dostały się na chodnik poprzez spadnięcie np. z dachu budynku - to rozumiem.
    Niestety zmuszanie do sprzątania chodnika burmistrzowi to nic innego jak rodzaj pracy przymusowej.

    Odpowiedz
  • YR1(2012-12-17 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    A co się dzieje wtedy gdy w mojej posesji pojawiam się tylko latem? Zimą przebywam w innym miejscu. Albo... moja posesja graniczy z chodnikiem, ja przebywam jako żołnierz na kontyngencie? No tak, mogę komuś to zlecić. A jeśli jestem pozbawiony praw obywatelskich bo przebywam w areszcie lub zakładzie karnym i tam nie pracuje?

    Odpowiedz
  • oloo(2012-12-15 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Bezrobotni pobierający zasiłki sami wcześniej płacili na to. Ciekaw jestem ile Jaromir płaci podatków ? Mam pewne przypuszczenie, że wcale...

    Odpowiedz
  • Prawnik(2012-12-17 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    właściciele posesji są zobowiązani do utrzymanie czystości i porządku min. przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;

    Odpowiedz
  • rych(2012-12-17 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Zgoda ,będę odśnieżał ale odśnieżarkę powinienem kupić i jej wartość odliczyć od podatku, który płacę do Urzędu Miasta

    Odpowiedz
  • Pytanie(2012-12-14 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wygląda przypadek gdy pomiędzy chodnikiem a ogrodzeniem jest pas zieleni leżący na mojej działki (czyli faktycznie włąścicielem pasa zielni jest właściciel nieruchomości tak). Rozumiem że obowiązek odsnieżania należy do właściciela nieruchomości, bo każdy ogrodzenie stawiał by 10 cm od granicy.
    I czy jak niema jeszcze chodnika to można nie zgadzać się na jego bezpośrednie położenie przy granicy nieruchomości.

    Odpowiedz
  • poorman(2012-12-13 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ja jako właściciel domu mogę odpisać sobie od przychodu (i dlaczego nie) wynajęcie firmy do odśnieżania jeśli sam nie mogę tego wykonać? Jeśli nie jest to kolejny podatek nałożony na mnie w postaci dodatkowej pracy lub pieniędzy które muszę wyłożyć by uszczęśliwić gminę.

    Odpowiedz
  • z(2012-12-13 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Straż miejska ?

    Odpowiedz
  • remek(2012-12-13 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro chodniki są własnością miasta, to dlaczego sprzątać mogą, ale odśnieżać już nie to rzeczywiście ciekawe, czy przepis ten jest zgodny z konstytucja ? To jest absurdalne ,wręcz wymuszanie do nakładu pracy, pieniędzy na cudzą-państwową własność.Państwo się bogaci bo wykorzystuje właścicieli nieruchomości.

    Odpowiedz
  • ODNOWICIEL(2012-12-13 17:00) Zgłoś naruszenie 00

    Narzucenie ustawowego obowiązku na właścicieli nieruchomości utrzymania czystości i porządku na chodnikach przyległych do posesji jest totalnym nieporozumieniem i złamaniem fundamentalnych zasad tworzenia dobrego i logicznego prawa.Zgodnie z logiką tworzenia dobrego prawa to każdy właściciel powinien odpowiadać tylko i wyłącznie za swój wydzielony prawnie teren a więc utrzymanie porządku i czystości na chodnikach przyległych do prywatnych posesji powinno należeć do gminy.Oczywistą rzeczą jest przy tworzeniu dobrego prawa wprowadzenie możliwości wykonywania odpłatnych usług na rzecz gminy przez właścicieli prywatnych nieruchomości a więc np. gmina ustala ryczałt roczny za utrzymanie porządku na chodnikach przyległych do posesji i odpisuje ten ryczałt od podatku od nieruchomości.Realnie patrząc na to zagadnienie to w 21 wieku sprzątaniem chodników powinny zająć się firmy wyposażone w specjalistyczny sprzęt które podpisały umowy cywilno-prawne z urzędami gmin na wykonywanie usług sprzątania chodników.Patrząc na sytuację zarządzania Polską przez analfabetów prawnych i ekonomicznych to nigdy nie doczekamy się właściwych rozwiązań prawnych i organizacyjnych.

    Odpowiedz
  • M(2012-12-13 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    W spółdzielniach i wspólnotach wykonują to fachowcy. Przy domku jednorodzinnym fachowcem się stajesz, no chyba że zapłacisz komuś za odśnieżanie! To jak sobie odśnieżysz tak przejdziesz. Jeśli ludzie postanowią inaczej, to urząd za dodatkową opłatą zgodzi się zrobić to za nich.

    Odpowiedz
  • Iwona(2012-12-13 16:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jaromir a nie przyszlo ci do glowy, ze bezrobotni jak jeszcze pracowali, sami placili skladki na Fundusz Pracy i zasilki naleza sie im jak buda psu? Tym bardziej, ze zasilki pobiera tylko 15%!!! bezrobotnych i to wlasnie tych, ktorzy jeszcze niedawno pracowali. Dlugotrwale bezrobotni NIE MAJA PRAWA DO ZASILKU.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2012-12-13 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Gminy zapobiegają zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie i pozbywanie się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4, błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości oraz odpadów zgromadzonych w przeznaczonych do tego celu urządzeniach ustawionych na chodniku. Natomiast właściciele posesji są zobowiązani do utrzymanie czystości i porządku min. przez: uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych; Art. 3 i 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 236,) Natomiast złe parkowanie na chodniku to w gestii policji i przepisów ruchu drogowego

    Odpowiedz
  • ledder(2012-12-13 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Chciałbym tylko zwrócić wszystkim uwagę, że obowiązek sprzątania chodnika przed swoją nieruchomością to nie jest komunistyczny, tylko pruski wymysł. Takie prawo obowiązuje w Polsce od niepodległości... najwyższy czas się przyzwyczaić

    Odpowiedz
  • Jaromir(2012-12-13 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jak padała na swój świński ryj komuna, to przyszło mi na myśl, że wreszcie właściciele domów NIE BĘDĄ zmuszeni odśnieżać chodników znajdujących się NIE NA ICH GRUNTACH, a na gruncie MIASTA! Okazało się, że jednak komuna nadal siedzi WE ŁBACH URZĘDASÓW! Może jeszcze wprowadzą obowiązek osobistego odśnieżania dróg krajowych i autostrad przez mieszkańców miejscowości, OBOK których przebiega taka droga. Byłoby więcej pieniędzy na "zasłużone" premie i nagrody.
    Bezrobotni otrzymujący ZASIŁKI powinni chociaż część tego zasiłku ODPRACOWAĆ np. przy odśnieżaniu chodników, ulic. Zwróciłaby się przynajmniej część pieniędzy na nich wydanych, bo przeciez POZOSTALI PŁACĄ NA TO PODATKI!

    Odpowiedz
  • max(2014-01-28 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zmienić gości w Trybunale Konstytucyjnym bo to stare komuchy albo zebrać podpisy i uśmiercić chorą ustawę...

    Odpowiedz