Dla będącego z zawodu adwokatem Kalisza jest to obecnie czwarta kadencja w Sejmie. W przeszłości szefował kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego (1998-2000) oraz był ministrem spraw wewnętrznych i administracji (2004-2005).

Robert Biedroń w Sejmie jest debiutantem. Do parlamentu dostał się z list Ruchu Palikota. Od czasu ukończenia studiów politologicznych działa w organizacjach społecznych na rzecz praw człowieka i osób LGBT. Był pomysłodawcą powołania w 2001 roku Kampanii Przeciw Homofobii, do 2009 pełnił funkcję prezesa tej organizacji, później został członkiem jej zarządu. Wchodził w skład rady programowo-konsultacyjnej przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.

Startujący z Gdańska Jerzy Kozdroń (PO) z zawodu jest prawnikiem. W przeszłości był sędzią Sądu Rejonowego w Kwidzynie. Następnie uzyskał uprawnienia radcy prawnego, i prowadził własną kancelarię. Od 2005 roku jest posłem.

Z wykształcenia prawnikiem jest również Stanisław Piotrowicz z PiS. W dwóch poprzednich kadencjach parlamentu zasiadał w Senacie. Od października jest posłem. Wcześniej był prokuratorem.

Pozostali członkowie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka: Arent Iwona Ewa (PiS), Ast Marek (PiS), Budka Borys (PO), Bury Jan (PSL), Czernow Zofia (PO), Grodzka Anna (RP), Jaworski Andrzej (PiS), Krajewska Ligia (PO), Krasulski Leonard (PiS), Kropiwnicki Robert (PO), Kwiatkowski Krzysztof (PO), Mazurek Beata (PiS), Mularczyk Arkadiusz (SP), Pahl Witold (PO), Sekuła-Szmajdzińska Małgorzata (SLD), Suchowiejko Wiesław (PO), Szczerba Michał (PO), Tomański Piotr (PO), Zbonikowski Łukasz (PiS), Zgorzelski Piotr (PSL), Żalek Jacek (PO)