Obowiązek przeprowadzania kontroli wynika z prawa budowlanego (p.b.), a konkretnie jego art. 62 ust. 1. Osoby, które go nie wypełnią, mogą zostać ukarane przez nadzór budowlany karą w wysokości do 500 zł.
– W związku z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego i nasilaniem zagrożeń związanych z eksploatacją instalacji grzewczych zalecam sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych – mówi w swoim komunikacie główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński.
Ostrzega, że brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych są najczęstszymi przyczynami zatruć czadem, wybuchów gazu oraz pożarów nieruchomości.

Kto kontroluje

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać, w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych – osoby mające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Natomiast w odniesieniu do kominów przemysłowych i kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych – tylko osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Jeśli kontrola wykaże nieprawidłowości, obowiązek ich usunięcia spoczywa na właścicielach, zarządcach i użytkownikach obiektów budowlanych. Powinni oni w czasie lub bezpośrednio po kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska (art. 70 p.b.).

Kary dla właścicieli

Pamiętać należy, że grzywna to niejedyna kara, jaka może spotkać osobę, która nie dba o swoją nieruchomość.
– Kto bowiem nie utrzymuje obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku – wyjaśnia Robert Dziwiński.
Podstawa prawna
Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).